Życie to dla wielu ludzi gra, ale tak naprawdę nawet oni często nie znają podstawowych reguł, które nim żądzą i które trzeba poznać, by wygrać.
Te dziesięć reguł (10 Zasad Człowieczeństwa) to tak naprawdę lekcje, które daje nam życie, a które musimy opanować, zanim wejdziemy na wyższy poziom zrozumienia siebie i otaczającego nas świata, by osiągnąć spokój wewnętrzny i być szczęśliwym.
Szczegółowy opis każdej z poniższych zasad znajdziesz w książce napisanej już jakiś czas temu przez Chérie Carter-Scott, która jest trenerem, doradcą i psychologiem. Jej książkę pewnie najszybciej kupisz w antykwariacie lub na allegro albo znajdziesz w bibliotece (Chérie Carter-Scott, Jeśli życie jest grą, oto jej reguły, Wydawnictwo – Diogenes, 2000). Ja swoją wypożyczyłem. Poniżej 10 zasad człowieczeństwa:
1. DOSTAJESZ CIAŁO
Każdy z nas dostaje w chwili narodzin ciało, również Ty, i niezależnie od wszystkiego przez cały czas pobytu na Ziemi jesteśmy do niego przywiązani. Jest ono naszym jedynym schronieniem i środkiem transportu, jakie tak naprawdę posiadamy. Bez naszego ciała nie ma nas. Więc możesz nienawidzić swojego ciała, może Ci się nie podobać, możesz uważać, że jesteś za gruby, za chudy, za niski, za wysoki i tak dalej, ale to nic nie zmieni. To jest Twoje ciało i innego nie dostaniesz. Zaakceptuj to. Wiem, że można zrobić operację plastyczną każdej zewnętrznej części ciała, ale powoli okazuje się, że to, co wyglądało w miarę ładnie w młodości, na starość prezentuje się źle lub strasznie. Jeżeli nie wierzysz, wyszukaj w Google jak wyglądała kiedyś Ewa Minge, a jak wygląda teraz. Takich przykładów jest mnóstwo. I pewnie nie chcesz tak skończyć.
To nie oznacza, że masz być bierny. O ciało trzeba dbać, czyli dobrze się odżywiać, utrzymywać sprawność fizyczną, pozwalać mu na regenerację. Jeżeli będziesz o nie dbał, to do późnej starości będziesz mógł na nie liczyć.
2. POBIERASZ LEKCJE
Każdy z nas został zapisany do nieformalnej szkoły życia, do której uczęszcza 24 godziny na dobę, 365/366 dni w roku. Każdego dnia otrzymujemy lekcje i tylko od nas zależy, czy z tych lekcji skorzystamy, czy też nie. Każdy z nas podczas zajęć w tej obowiązkowej szkole zadaje sobie pytania: Dlaczego tu jestem? W jakim celu? Przy czym nie ma jednej odpowiedzi dla każdego z nas. Każdy ma inny cel i inna jest przyczyna, dla której przyszedł na świat. Z tego też powodu inne są lekcje, które odbiera i nauki, które musi opanować, aby ostatecznie urzeczywistnić swój cel.
Każdemu działaniu odpowiada inna lekcja. Inną lekcję dostajesz, gdy odczuwasz radość, a inną, gdy czujesz smutek. Może być tak, że idąc przez życie, otrzymasz trudne, a może nawet bardzo trudne lekcje, które ominą innych ludzi. Możesz o nie obwiniać los, możesz pytać „dlaczego ja, a nie ktoś inny”, ale to niczego nie zmieni. Jedyne, co możesz zrobić to wyciągnąć naukę z tych lekcji.
3. NIE ISTNIEJĄ BŁĘDY, TYLKO LEKCJE
„Dorastanie to proces oparty na metodzie prób i błędów, na Eksperymentach. Eksperymenty „nieudane” są tak samo ważną częścią tego procesu, jak doświadczenia, które się powiodły.” – Chérie Carter-Scott. Nieudane eksperymenty, zakończone fiaskiem działania i porażki przyczyniają się w tym samym stopniu do naszego rozwoju, co zwycięstwa i sukcesy. W pierwszym odruchu traktujemy błędy i porażki, jako coś złego, jako stratę. Powinniśmy jednak pamiętać, że każda porażka i każdy błąd to okazja, żeby poznać lepiej siebie i swoje myśli. To również wskazówka, która pokazuje, że droga do sukcesu nie prowadzi w tę stronę, że trzeba coś zmienić.
Z każdej klęski, rozczarowania, choroby, straty i nieszczęścia, jakie napotykamy na drodze zwanej życiem, możemy wyciągnąć lekcję, możemy stać się mądrzejszymi. I zamiast czuć się pokonanym, stawiać się w roli ofiary, będziemy mogli podjąć rękawice i zatroszczyć się o siebie stawiając czoło kolejnym wyzwaniom.
4. LEKCJA POWTARZANA JEST DOPÓTY, DOPÓKI NIE ZOSTANIE OPANOWANA
Będziesz otrzymywał daną lekcję, tak długo, aż się jej nie nauczysz. Dopiero wtedy przejdziesz do następnej lekcji. Te lekcje mogą przybierać różne formy, jednak ich przesłanie zawsze będzie to samo. Po części ta zasada objawia się w trzeciej regule, która mówi, że nie ma błędów, są tylko lekcje. Każdy błąd, ale też każde powielanie schematów, które nie prowadzi do rozwoju, powinno wywoływać w nas chęć poznania i zrozumienia lekcji, którą daje nam życie.
Możesz wikłać się ciągle w niewłaściwe związki, możesz mieć problemy z autorytetem, w końcu możesz w kółko popełniać te same błędy. Jeżeli nie spojrzysz na nie chłodnym okiem, możesz nie dostrzec prawidłowości, możesz nie dostrzec lekcji, jaką daje Ci życie. I kolejny raz popełnisz ten sam błąd. Dopiero gdy to zrozumiesz, będziesz gotowy do otrzymania następnej lekcji.
5. NAUCE NIE MA KOŃCA
Jeżeli kończąc szkołę, myślałeś, że już nie musisz się uczyć, to szybko odkryjesz, że byłeś w błędzie. Jeżeli się nie uczysz i nie rozwijasz, to wcale nie jest tak, że stoisz w miejscu. Cofasz się, ponieważ inni zdobywają wiedzę, uczą się i korzystają z lekcji, jakie daje im życie. A życie daje lekcje każdego dnia, w każdej chwili zawiera się jakaś lekcja. Żyjesz, więc musisz się uczyć.
6. „TU” NIE JEST GORSZE NIŻ „TAM”
Gdy tylko Twoje „tam” stanie się „tutaj”, natychmiast znajdujesz sobie następne „tam”, które będzie lepsze niż „tutaj”. Każdy z nas dąży do jakichś celów, każdy pragnie coś osiągnąć. Wielu żyje też tęsknotami, za czymś nieosiągalnym, warunkując swoje szczęście osiągnięciem określonego celu, zdobyciem jakichś zasobów. Jedni marzą, że będą szczęśliwi, gdy na ich koncie znajdzie się milion złotych, a gdy tylko tak się dzieje od razu czują, że będą szczęśliwsi, gdy na ich koncie znajdzie się dziesięć milionów.
Nie mówię, że cele nie są ważne, jednak ważna jest to, aby nie zaślepiły nas całkowicie. Żebyśmy całe życie nie gonili za przysłowiowym króliczkiem, licząc, że jak go w końcu złapiemy, to będziemy szczęśliwsi. Tak prawdopodobnie nie będzie, bo pojawi się kolejny królik.
Ważne jest, abyśmy osiągnęli stan, który można określić, jako życie w teraźniejszości. Z jednej strony dążę do osiągnięcia swoich celów, spełnienia marzeń, z drugiej jednak strony czerpię radość i energię z tego, co teraźniejsze.
7. INNI SĄ TYLKO TWOIMI ZWIERCIADŁAMI
„Nie kocha się ani nienawidzi czegoś w innych, jeśli nie kocha się lub nienawidzi tego w sobie.” – Chérie Carter-Scott. To jak postrzegasz innych, mówi więcej o Tobie, niż o ludziach, których oceniasz. Jest tak, że lubimy otaczać się ludźmi podobnymi do siebie, im bardziej ktoś odbiega od naszego wzorca zachowań, postępowania, zainteresowań i wyznawanych wartości, tym mniej chętnie chcemy z nim przebywać. Zatem, każda napotkana osoba informuje nas o pewnych naszych właściwościach, cechach, które lubimy w sobie lub nie.
Można przyjąć założenie, że osoby, które wywołują w nas niechęć mogą stanowić cenne źródło informacji na temat tego, czego w sobie nie akceptujemy. Natomiast cechy, talenty siła i umiejętności osób, które podziwiamy to w rzeczywistości również nasze mocne strony. Gdy opanujesz tę lekcję, przestaniesz skupiać się na innych, a zaczniesz bardziej skupiać się na sobie.
8. OD CIEBIE ZALEŻY, CO ZROBISZ ZE SWOIM ŻYCIEM
Masz wszystkie talenty, dary i bogactwa, których możesz potrzebować. Co z nimi uczynisz, zależy wyłącznie od Ciebie. Wybór jest wyłącznie Twój i żadne jęczenie, czy zwalanie winy oraz odpowiedzialności na innych tego nie zmieni. To, co zrobisz ze swoim życiem to Twoja decyzja.
9. ODPOWIEDZI DRZEMIĄ W TOBIE
W świecie, w którym wszyscy namawiają Cię do korzystania z wszelkiej maści doradców, coachów i trenerów, można odnieść wrażenie, że nauczycieli i wiedzy trzeba i można szukać jedynie na zewnątrz. Tak jednak nie jest. Wszystkie odpowiedzi drzemią w Tobie. Aby je usłyszeć, wystarczy zaufać sobie i wsłuchać się w swój wewnętrzny głos.
Każdy z nas intuicyjnie wie, co trzeba zrobić, aby schudnąć, co trzeba zrobić, aby dostać dobrą ocenę w szkole, co trzeba robić, aby awansować, zarabiać więcej, czy spełniać inne marzenia. Różnica polega na tym, że jedni potrafią wsłuchać się w ten głos i postąpić zgodnie z nim, a inni nie chcą go słyszeć. Ignorują go i wybierają bierność albo słuchają porad innych.
10. WSZYSTKO TO ZAPOMNISZ PRZY NARODZINACH
Wszystkie te reguły otrzymujesz w dniu narodzin, tylko z czasem o nich zapominasz. Nie martw się, zawsze możesz je sobie przypomnieć 10 zasad człowieczeństwa. Temu służy też ten artykuł 🙂