Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

5 prostych sposobów na brak dyscypliny

Brak dyscypliny to jeden z największych problemów, z którymi mierzą się osoby zmieniające nawyki, pragnące osiągać cele czy uczyć się.

Za każdym razem, gdy nie robimy tego, na czym nam zależy, obwiniamy się, oskarżamy i ostatecznie czujemy się źle. A to prowadzi do większej liczby błędów oraz powolnej rezygnacji z naszych celów i marzeń. Ale wcale tak nie musi być. Błędy i potknięcia to część drogi do celu. Możemy sobie z nimi poradzić i jest na to kilka sposobów:

 

1. WYBACZAJ SOBIE

Nikt nie jest doskonały. Im szybciej to zaakceptujesz, tym łatwiej będzie Ci poradzić sobie z błędami, potknięciami i opóźnieniami. Gdy znowu popadniesz w maraton obwiniania się, zrób pauzę i przerwij to. Weź kilka głębszych oddechów, zrób sobie kawę lub herbatę, popatrz przez okno. Potem wybacz sobie i zacznij działać dalej.

 

2. MOTYWACJA

Zastanów się jaka, jest lub była Twoja motywacja, kiedy zaczynałeś realizację celu lub nawyku. Co spowodowało, że chciałeś się tym zająć? Wypisz te motywy i skup się na nich. Skup się na tym, dlaczego chcesz biegać, znać język angielski, wyjechać do Japonii, czy skończyć studia.

 

3. UŁATW SOBIE DZIAŁANIE

Wyeliminuj wszystkie bariery, które utrudniają Ci działanie. Chcesz zacząć ćwiczyć? Nie musisz iść od razu na siłownię, nie musisz jeździć na pływalnię, czy wychodzić w deszczową pogodę na bieganie. Wystarczy, że zaczniesz codziennie ćwiczyć po 5 minut. Ja tak zaczynałem robienie pompek – nawet poświęcałem na to mniej czasu. Na początku robiłem 5 pompek, co zajmowało mi 5 sekund, a potem z każdą kolejną pompką wydłużałem ten czas. 5 minut, czy 5 sekund to niewiele czasu. Gdy wytrwasz w takim postanowieniu przynajmniej 30 dni, to zbudujesz nawyk, który powoli będziesz mógł rozbudowywać.

 

4. SKUP SIĘ NA PROCESIE

Skup się przede wszystkim na tym, co robisz teraz, a nie na celu, który jeszcze teraz jest odległy. Posłużę się jeszcze raz moim przykładem z pompkami. Od kiedy pamiętam, chciałem móc zrobić za jednym razem 100 pompek. W marcu tego roku (jak piszę te słowa jest 2020 rok) zacząłem robić pompki i było ich na początek całe 5, bo tylko tyle byłem w stanie zrobić. Do października byłem w stanie zrobić 10 razy po 10 pompek, czyli 100 pompek, ale to dopiero połowa drogi do celu. I gdybym skupił się tylko na tych 100 pompkach na raz, to bym dawno zrezygnował, bo przede mną jest jeszcze ponad pół roku ćwiczeń. W tym czasie zrobię ponad 25.000 pompek. To jest większe od mojego celu.

 

5. CIESZ SIĘ Z TEGO CO ROBISZ

Znajdź radość w tym, co robisz. Ciesz się z tego. W końcu nie zaczynasz budować jakiegoś nawyku czy dążyć celu po to, by się katować i cierpieć, chociaż i takie chwile się zdarzą. Ale nie skupiaj się na nich. Dodatkowo możesz daną aktywność wesprzeć jakimś dodatkowym pozytywnym bodźcem, na przykład muzyką, kubkiem kawy, czy herbaty.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Miracle morning, czyli cudowne poranki

Miracle morning, czyli cudowne poranki. Brzmi świetnie. Prawda? Pewnie słysząc te słowa, też tak jak ja, widzisz, ludzi wstających z uśmiechem na ustach, i radośnie

5 powodów dlaczego planuję

Mam masę marzeń, celów i działań, które chcę podjąć. I trudno by było je zrealizować, gdybym nie planował. Zresztą jest takie powiedzenie, że cel bez