Tym pytaniem chciałbym zachęcić Cię do zastanowienia się nad kwestią ról, w jakich występujesz w życiu.
Każdy z nas wciela się w ciągu życia w kilka, a może nawet kilkanaście różnych ról, które z czasem zmieniają się, ewoluują, pojawiają się nowe, a stare zanikają. Zazwyczaj człowiek dorosły może posiadać takie role jak:
- Ja,
- Żona/Mąż,
- Matka/Ojciec,
- Córka/Syn,
- Siostra/Brat,
- Pracownik/Kierownik/Prezes,
- Członek Kościoła,
- Członek lokalnej społeczności.
KROK 1. KIM JESTEM?
Uświadom sobie wszystkie role, jakie pełnisz w życiu. Wypisz je. Pewnie zbierze się ich od kilku do kilkunastu. W zależności od tego, jak bardzo szczegółowo podejdziesz do tego zadania. Kilkanaście ról to zdecydowanie zbyt dużo, będzie Ci trudno połapać się w nich. Zwłaszcza że w niektóre z nich będziesz wcielał się raczej sporadycznie. Jeżeli ról będzie za dużo to możesz nawet dojść do wniosku, że są one bez sensu i nic Ci nie dają. Aby tego uniknąć, wybierz z wypisanych ról te, które są dla Ciebie najważniejsze, w których występujesz najczęściej. Ostatecznie nie powinieneś ich mieć więcej niż 5 – 7.
KROK 2. KTÓRA ROLA JEST DOMINUJĄCA?
Teraz zastanów się, które z tych ról to Twoje dominujące role. Możesz zrobić audyt czasu spędzanego w danej roli (nie licz godzin, które poświęcasz na sen). Poniżej możesz zapoznać się z moim dniem podzielonym na poszczególne role. Zrób coś podobnego dla swoich ról. Oddzielnie dla dni pracy, oddzielnie dla dni wolnych, możesz też zbadać ile czasu poświęcasz na poszczególne role, najlepiej w ujęciu tygodniowym.
KROK 3. CZY JESTEM ZADOWOLONY Z OBECNEGO UKŁADU RÓL?
Czy jesteś zadowolony z tego, jak Twój dzień wypełniają role. Jeżeli tak to super. Jeżeli nie to zastanów się, jak mógłbyś inaczej planować, aby pewne role zyskały więcej czasu, a inne zajmowały go mniej.