Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Co jest najważniejsze?

Zawsze, gdy nie jestem pewien, co zrobić, zatrzymuję się i zadaję sobie pytanie: „Co w tej sytuacji jest najważniejsze i dlaczego?”

 

CO JEST NAJWAŻNIEJSZE?

To pytanie trafia w sedno problemu. Co jest najważniejsze w tym projekcie, w bieganiu, ćwiczeniach, chodzeniu na siłownię, urlopie, spędzaniu czasu z rodziną itd. Skupiając się na tym, co jest naprawdę ważne w każdej sytuacji, możesz wyeliminować z niej to wszystko, co nie wnosi do niej żadnej wartości.

Dobrym przykładem jest prowadzenie tego bloga. Gdy kilka lat temu zakładałem bloga, byłem przytłoczony tym, co powinienem zrobić, aby prowadzić go profesjonalnie. Zasypała mnie masa artykułów, informacji i porad. Czytałem i czytałem, i ciągle nie wiedziałem, co powinienem zrobić. Każda rada wyglądała na dobrą:

 • kup profesjonalną skórkę,
 • zainwestuj w SEO,
 • zainwestuj w reklamę,
 • zainwestuj w markę osobistą,
 • musisz mieć profesjonalne grafiki,
 • musisz tamto i jeszcze to…
 • itd.

W końcu zniechęcony usiadłem i zadałem sobie pytanie: „Co jest najważniejsze w prowadzeniu bloga?” Oczywiście odpowiedź była bardzo prosta: najważniejsze są treści. To treść tworzy bloga, a nie jego wygląd. Ostatecznie lepiej mieć brzydkiego bloga, pełnego treści, niż ładnego blog bez treści.

 

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

To następny krok w odkrywaniu tego co jest ważne. Pytanie „Dlaczego to jest ważne?” sprawdza odpowiedź na pierwsze pytanie. Dodatkowo skłania nas do myślenia o problemach, zadaniach, czy projektach w zupełnie nowy sposób, który może nas zaprowadzić do jeszcze lepszych rozwiązań.

Jeżeli wyznaczasz sobie nowy cel, postawienie sobie tego pytania na samym początku wzmocni Twoją motywację do jego realizacji.

Przyjrzyjmy się bieganiu. Codziennie mijam masę osób, które biegają, zresztą ja też biegam. Ale dlaczego biegamy? Bo chcemy mieć kondycję, chcemy schudnąć, chcemy zbudować wytrzymałość, trenujemy do maratonu, bo lubimy. Gdy już odkryjesz, dlaczego biegasz, będzie Ci łatwiej założyć buty i wyjść z domu, nawet wtedy, gdy pogoda będzie nieciekawa.

Tak jest też z innymi aktywnościami, również tymi, które są dla nas niekorzystne, na przykład:

 • palenie papierosów,
 • picie alkoholu,
 • wielogodzinne oglądanie telewizji,
 • chorobliwe buszowanie po Internecie.

Weźmy na przykład oglądanie telewizji. Co jest najważniejsze w oglądaniu telewizji? W zależności od tego, co oglądasz, może to być albo rozrywka, albo informacja. I tu pojawia się nasze drugie pytanie: „Dlaczego rozrywka lub informacje są ważne?” A tuż za nim podąża kolejne: „Czy to najlepszy sposób na zapewnienie sobie rozrywki lub informacji?”

Zadając sobie te pytania, możesz odkryć, że oglądanie telewizji nie jest wcale tak zabawne jak się do tej pory wydawało, a to, co serwują programy informacyjne, wcale nie jest informacją, a jedynie opinią, manipulacją lub zwykłą sensacją grającą na najniższych instynktach. Możesz też odkryć, że tak naprawdę nie musisz oglądać telewizji, aby zapewnić sobie rozrywkę lub dostęp do informacji. Podążając dalej tym tropem, możesz dojść do wniosku, że jeżeli oglądanie filmów sprawia Ci radość to, zamiast telewizji możesz sięgnąć po platformy streamingowe, czy odkurzyć stare płyty DVD.

 

Jeśli nie wiesz, jaki jest powód, dla którego coś robisz, nie możesz tego poprawić. Dlatego cały rozwój osobisty opiera się na zadawaniu sobie tych dwóch pytań. To, co chcę, abyś teraz zrobił, to abyś zaczął świadomie zadawać sobie te dwa pytania w każdej dziedzinie swojego życia. Sprawdzaj, co jest najważniejsze i dlaczego. Dzięki temu łatwo zobaczysz, które obszary wymagają poprawy i w jakim zakresie.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rozwój osobisty jako gra rpg

Jestem wielkim fanem gier fabularnych. Grałem w Warhammera, Zew Cthulhu, Dzikie Pola, Cyberpunka 2020, Falouta 1 i 2, Baldur’s Gate, Wiedźmina i masę innych gier