Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Masz bałagan na komputerze? Nie możesz niczego znaleźć, a jeżeli już znajdujesz, to zajmuje Ci to dużo czasu. Jeżeli tak, to może Ci pomóc Desktop Zero.

Pomysł Desktop Zero, czyli pustego pulpitu zrodził się na podstawie idei Inbox Zero. Tym razem zamiast zapełnionego po brzegi pulpitu, który na wielu znanych mi, i podejrzewam Ci, komputerach wygląda tak (może wśród nich jest też Twój komputer?):

bałagan na pulpicie

Nie wiem jak Ty, ale ja nie potrafię pracować, jeżeli mam bałagan na pulpicie. Do tego poświęcam więcej czasu na znalezienie pliku lub folderu niż wykonanie zadania. Dlatego od dawna jestem zwolennikiem nieumieszczania ikon na pulpicie wcale lub umieszczania jeden, czy dwóch najważniejszych. Co powiesz na tak minimalistyczny pulpit?

porządek na pulpicie

 

CO ZROBIĆ, ŻEBY TO OSIĄGNĄĆ?

Wystarczą trzy kroki, aby na twoim pulpicie zapanował porządek:

  1. Stwórz właściwy układ folderów.
  2. Posprzątaj pulpit i nie tylko.
  3. Utrzymuj pusty pulpit.

 

KROK 1: STWÓRZ WŁAŚCIWY UKŁAD FOLDERÓW

Zanim zaczniesz sprzątać na pulpicie, zadbaj o odpowiedni układ katalogów na komputerze. To jak będziesz katalogował pliki i foldery, zależy tak naprawdę od Ciebie. Ja stosuję podział na role jakie pełnie w swoim życiu (np. mąż, ojciec, syn, pracownik, bloger), możesz skatalogować pliki według innego kryterium. Ważne przy tym jest, żeby podział ten był czytelny dla Ciebie i jednoznacznie wskazywał, co znajdziesz w danym folderze.

 

KROK 2: POSPRZĄTAJ PULPIT I NIE TYLKO

Po stworzeniu odpowiedniego układu katalogów przenieś wszystkie pliki i foldery do właściwych folderów (nie tylko te z pulpitu, ale również z domyślnych lokalizacji, czy dysków). Następnie ukryj ikony na pulpicie. Tło zmień na jednolite kolorystycznie – mniej absorbuje uwagę i nie odciąga uwagi, od tego co robisz.

 

KROK 3: UTRZYMUJ PUSTY PULPIT

Zapisuj pliki za pierwszym razem we właściwym miejscu. Jak ognia unikaj zapisywania plików na pulpicie lub w lokalizacji tymczasowej tłumacząc się brakiem czasu. Nie uwierzę w to. W dobrze zorganizowanym komputerze zapisanie pliku we właściwym miejscu nie powinno zająć więcej niż 30 sekund.

 

JAK ZASADA DESKTOP ZERO POMAGA W REALIZACJI CELÓW?

Zdarzało Ci się szukać nerwowo ważnego pliku zapisanego szybko w domyślnej lokalizacji lub na pulpicie? Takie pliki albo szybko giną w gąszczu innych tymczasowo tylko zapisanych w danym miejscu plików, albo są kasowane przy okazji porządków. Ich znalezienie często zajmuje sporo czasu, który można poświęcić, na bardziej wartościowe działania. Jeżeli zdarza Ci się mieć podobne problemy, to bądź pewien, że jeżeli zrobisz porządek na pulpicie i wszystko odpowiednio skatalogujesz, to już nigdy znalezienie jakiegokolwiek pliku nie zajmie Ci więcej niż kilka kliknięć. To pozwoli Ci ograniczyć stres oraz spowoduje, że nie będziesz wybijał się z rytm. Natomiast zaoszczędzony czas wykorzystasz na realizację swoich celów.

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć jak uporządkować skrzynkę pocztową przeczytaj artykuł Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Miracle morning, czyli cudowne poranki

Miracle morning, czyli cudowne poranki. Brzmi świetnie. Prawda? Pewnie słysząc te słowa, też tak jak ja, widzisz, ludzi wstających z uśmiechem na ustach, i radośnie

5 powodów dlaczego planuję

Mam masę marzeń, celów i działań, które chcę podjąć. I trudno by było je zrealizować, gdybym nie planował. Zresztą jest takie powiedzenie, że cel bez