Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Dlaczego warto czytać książki?

 Od kiedy pamiętam, uwielbiałem czytać książki. Co prawda lektury czytałem bardziej z obowiązku niż dla przyjemności, ale czytałem też masę innych książek, po które sięgałem z własnego wyboru. Czytałem kryminały, sf, fantasy, powieści przygodowe, biografie, książki historyczne, podróżnicze, przewodniki, poradniki, czy książki naukowe. Zawsze wiedziałem, że znajdę w nich rozrywkę i wiedzę.

Poniżej znajdziesz cztery najważniejsze powody, dla których warto sięgać po książki oraz podpowiedzi skąd je brać, oraz jak znaleźć więcej czasu na ich czytanie.

 

UCZYMY SIĘ

Książki to niezastąpiona źródło wiedzy. Dzięki książkom zdobywamy wiedzę o otaczającym nas świecie i lepiej rozumiemy zachodzące w nim procesy.

Do tego książki w przeciwieństwie do wielu innych źródeł informacji, książki omawiają bardzo szczegółowo zagadnienia, którym są poświęcone. O ile poszukiwania wiedzy można zacząć od Internetu, o tyle, jeżeli chcemy poznać dogłębnie jakiś temat lub znaleźć rozwiązanie bardzo specyficznego problemu, to bez książki się nie obejdzie. To właśnie za pośrednictwem książek swoją wiedzą dzielą się najtęższe umysły świata i to między innymi z książek zdobywają oni swoją wiedzę.

 

RELAKSUJEMY SIĘ

Ale z książek nie tylko musimy się uczyć, możemy je również czytać dla przyjemności. W końcu książki to doskonały sposób na relaks, odpoczynek i wyciszenie się po stresującym dniu. Co ciekawe już po 6 minutach czytania uczucie stresu obniża się o 60%. Ba czytanie jest trzy razy skuteczniejsze w redukcji stresu od spacerów i sześciokrotnie skuteczniej obniża stres w porównaniu z grami komputerowymi.

Nie ważne, jaki gatunek literacki lubisz czytać, czy to są kryminały, romanse, fantastyka, czy literatura popularnonaukowa. To wszystko nie ma znaczenia, ważne jest natomiast to, że czytasz i sprawia Ci to radość.

 

ROZWIJAMY WYOBRAŹNIĘ

Mamy naukę, mamy rozrywkę, a do tego dochodzi jeszcze rozwijanie wyobraźni. Książki mimochodem „zmuszają” nas do wysilenia mózgu i wyobrażenia sobie tego, o czym czytamy. Tym samym czytanie rozwija prawą półkulę mózgu, która odpowiada za kreatywne myślenie i zdolności artystyczne.

 

WZBOGACAMY SWOJE SŁOWNICTWO

Czytając książki wzbogacamy swoje słownictwo. To dzięki nim poznajemy nowe słowa i bezwiednie wprowadzamy je do swojego języka.

 

JAK ZNALEŹĆ CZAS NA CZYTANIE?

Jednym z najczęściej wskazywanych powodów nieczytania książek jest brak czasu. Co jest dziwne, ponieważ przeciętny Polak spędza przed telewizorem ponad 4 godziny dziennie, a przed ekranem telefonu komórkowego ponad 3 godziny. Wystarczy trochę ograniczyć czas spędzany przed telewizorem, czy ekranem smartfonu.

Jeżeli chcesz poznać więcej sposobów na znalezienie czasu na czytanie, zajrzyj do artykułu: Jak czytać więcej książek?.

 

SKĄD BRAĆ KSIĄŻKI?

Można je oczywiście kupić, ale to nie jest jedyne rozwiązanie. Książki można wypożyczać w bibliotekach, czytać w czytelniach, pożyczać od innych, brać udział w akcjach wymiany książek, czy sięgać po darmowe e-booki.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Miracle morning, czyli cudowne poranki

Miracle morning, czyli cudowne poranki. Brzmi świetnie. Prawda? Pewnie słysząc te słowa, też tak jak ja, widzisz, ludzi wstających z uśmiechem na ustach, i radośnie

5 powodów dlaczego planuję

Mam masę marzeń, celów i działań, które chcę podjąć. I trudno by było je zrealizować, gdybym nie planował. Zresztą jest takie powiedzenie, że cel bez