Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też słyszałeś, jak ktoś mówił, że „nie ma wystarczająco dużo czasu, by ćwiczyć”, albo „nie ma wystarczająco czasu, by zadbać o zdrowie”, czy „nie ma wystarczająco dużo czasu, by spędzać go z rodziną”? A może sam tak kiedyś mówiłeś lub nadal mówisz?

 

TO BZDURA

Wszyscy mamy dokładnie tyle samo czasu. 60 sekund w każdej minucie, 60 minut w każdej godzinie, 24 godziny każdego dnia i 7 dni w każdym tygodniu. Czas jest niezmienny.

Tak naprawdę nie liczy się ilość czasu, ale, to co masz, na myśli mówiąc „nie mam czasu”. Myślisz wtedy, nawet gdy nie jesteś świadom tej myśli, że ta aktywność tak naprawdę nie jest dla Ciebie ważne. Gdybyś ją cenił, to znalazłbyś na to czas. W końcu:

  • jeżeli chcesz schudnąć, mieć zgrabną sylwetkę, czy być bardziej wysportowany i to jest dla Ciebie naprawdę ważne, to znajdziesz czas na ćwiczenia,
  • jeżeli rodzina jest dla Ciebie naprawdę ważna, to nie będziesz zasłaniał się nadgodzinami w pracy, tylko znajdziesz dla nich czas,
  • jeżeli naprawdę zależy Ci na zdobywaniu nowej wiedzy i uczeniu się, to zawsze znajdziesz, chociażby chwilę czasu, by dowiedzieć się czegoś nowego o świecie.

To takie proste:

„Nie mam czasu.” = „To nie jest dla mnie ważne.”

 

MUSZĘ?

Muszę, czy nie muszę? – oto jest pytanie. Drugim powodem, dla którego ludzie twierdzą, że nie mają czasu, jest przekonanie, że muszą robić pewne rzeczy.

To bzdura. Wyjaśnijmy sobie raz na zawsze. Nikt nic nie musi. Możesz coś zrobić, ale nie musisz. Zawsze masz wybór i dokonujesz go ze względu na wiążące się z tym wyborem konsekwencje.

Jeżeli przestaniesz chodzić do pracy, przestaniesz zarabiać pieniądze i w konsekwencji nie będziesz mógł opłacić czynszu, prądu, wody, czy kupić sobie jedzenia. Staniesz się biedny, a z czasem pewnie też i bezdomny. Jeżeli przestaniesz dbać o zęby, to za jakiś czas dopadną Cię tego konsekwencje i będziesz musiał odwiedzić dentystę. Ba nawet nie musisz oddychać, robisz to dlatego, że chcesz żyć.

Zacznij zadawać sobie pytanie „Dlaczego to robię?”. Co mną motywuje, że:

  • chodzę do pracy,
  • objadam się słodyczami,
  • oglądam godzinami seriale,
  • skroluję media społecznościowe,
  • sprzątam,
  • gotuję,
  • piorę.

Odpowiedzi na te pytania wydają się oczywiste, ale gdy zaczniesz patrzeć na życie w ten sposób, to zdecydowanie łatwiej będziesz wykorzystywał w świadomy sposób swój czas.

 

CZAS TO PIENIĄDZ

To taki wyświechtany cytat, ale można go wykorzystać na swoją korzyść. Jest taki film z Justinem Timberlakem Wyścig z czasem. Jego akcja dzieje się w świecie, w którym jedyną obowiązującą walutą jest czas i to w sensie dosłownym. Za wszystko płacisz czasem. Na przykład kawa kosztuje 40 minut z życia, bilet autobusowy kosztuje 2 godziny życia itd. W tym świecie czas można gromadzić i żyć niemal wiecznie albo roztrwonić i umrzeć młodo.

Gdyby ludzie rzeczywiście musieli nosić czas w portfelu i widzieliby, ile go wydają i na co, byliby zdecydowanie ostrożniejsi. Wyobraź sobie, jak widziałbyś, znikające minuty z twojego konta, podczas oglądania reklam, bezwartościowych programów, czy skrolowania mediów społecznościowych.

Wyobraź sobie, że po miesiącu dostawałbyś rachunek, taki jak za mieszkanie, czy za prąd, z tą jednak różnicą, że zamiast pieniędzy, byłby tam czas i aktywności, na które go poświęciłeś. Co by się znalazło na Twoim rachunku? Byłbyś z niego zadowolony? Chciałbyś, aby reszta Twojego życia tak właśnie wyglądała? Chciałbyś płacić za te aktywności?

 

PROMOCJE

Kiedy w sklepie pojawia się promocja, od razu ją zauważamy. 40%, 50%, 60% obniżki to okazja. Gdy kupowałem ostatnio spodnie i była przecena 50%, to od razu kupiłem dwie pary. Pewnie też zdarzyło Ci się skorzystać z promocji? Kupiłeś też pewnie coś tylko dlatego, że było tańsze?

Wyobraź sobie, że takie promocje funkcjonują również w świecie czasu i aktywności. Można jakąś sprawę załatwić, pisząc e-maila przez 15 minut lub przez telefon poświęcając na to tylko 3 minuty. 80% czasu mniej na tę samą sprawę. Czy to nie jest promocja?

Zacznij myśleć w ten sposób, zacznij się zastanawiać nad promocjami na czas, nawet jeżeli wydaje Ci się to dziwne. Oszczędności na czasie są cenniejsze niż oszczędności w pieniądzach. Pieniądze można zarobić, a czasu nie. Raz wydany czas, przemija bezpowrotnie.

 

BANKRUCTWO

Została nam do wyjaśnienia ostatnia kwestia, która też jest bzdurą. Zauważyłem, że ludzie żyją tak, jakby byli nieśmiertelni, jakby zawsze mieli dostawać więcej czasu. A tak nie jest.

Większość z nas doświadczyła kiedyś przykrego uczucia, kiedy w naszym portfelu lub na naszym koncie skończyły się pieniądze. To naprawdę paskudna chwila, podkopuje naszą wiarę w siebie, przygnębia nas i czyni bezbronnymi.

Jednak nigdy nie doświadczyliśmy uczucia braku czasu. W naszym życiu nigdy nie wystąpiła sytuacja, w której dosłownie przestalibyśmy otrzymywać czas. Dlatego tak trudno jest nam wyobrazić sobie, taką sytuację i to, co się z nami wtedy stanie.

Ale to, co jest, w tym naprawdę niebezpieczne, to fakt, że kiedyś nadejdzie ten moment, gdy rzeka naszego czasu przestanie płynąć. A kiedy zabraknie nam tego, czasu, to pozostanie z nami tylko jedno pytanie „Czy dobrze wykorzystałem czas, który mi dano?”

Dlatego tak ważne jest mądre wykorzystywanie czasu, który się ma i robienie tego co jest ważne już teraz. Nie jutro, nie za tydzień i nie za rok. Pamiętaj, nie dostaniesz drugiego życia.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rozwój osobisty jako gra rpg

Jestem wielkim fanem gier fabularnych. Grałem w Warhammera, Zew Cthulhu, Dzikie Pola, Cyberpunka 2020, Falouta 1 i 2, Baldur’s Gate, Wiedźmina i masę innych gier