Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Jak lepiej podejmować decyzje?

Podobnie jak analiza konsekwencji gorszego scenariusza, tak metoda 10-10-10 pomaga szybciej i lepiej podejmować decyzje. Przy czym doskonale sprawdza się zarówno na etapie  planowania, jak i w codziennym dokonywaniu wyborów.

 

JAK DZIAŁA METODA 10-10-10?

Za każdym razem, gdy stajesz przed wyborem i masz wątpliwości, to zadajesz sobie pytanie: Jakie będą konsekwencje podjęcia tej decyzji…

  • …za 10 minut?
  • …za 10 miesięcy?
  • …za 10 lat?

Takie szybkie porównanie konsekwencji w trzech różnych odcinkach czasu pozwala na złapanie pewnego dystansu do decyzji. Tym samym zyskujesz odpowiednią perspektywę do podjęcia lepszej decyzji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odrzucić nieistotne zadania, zbędne aktywności i niewłaściwe cele.

 

PRZYKŁAD

Jednym z moich marzeń było kiedyś kupno konsoli do gier. Na studiach poświęcałem mnóstwo czasu na granie. Sprawiało mi ono dużo przyjemności. Zresztą do dzisiaj jak widzę trailery gier, to najchętniej od razu bym chwycił za pada i grał. Nie mam jednak na czym grać. Za każdym razem, gdy pojawiała się taka myśl, od razu za nią podążała chęć kupna konsoli. Wtedy zaczynałem się zastanawiać, co by się stało, gdybym kupił konsolę:

  • …za 10 minut – kupiłbym konsolę, czyli spełniłbym marzenie, ale do tego wydałbym sporo pieniędzy,
  • …za 10 miesięcy – grałbym na konsoli w wypasione gry, nie miałbym czasu na inne aktywności, które są dla mnie ważne. Prawdopodobnie konsola byłaby przyczyną konfliktów z żoną i córką (z każdą z nich z innych powodów),
  • …za 10 lat – konsola byłaby przestarzałym gratem, na którym nie szłoby grać w żadne nowe gry i leżałaby pewnie na dnie jakiejś szafy lub w piwnicy.

Tym samy za każdym razem rezygnowałem z jej zakupu.

 

PRIORYTETY I METODA 10-10-10

Metoda 10-10-10 doskonale uzupełnia się z metodą ABC, ABCD i ABCDE oraz metodą ALPEN. Pozwala w prosty sposób, w każdej z wyżej wymienionych metod nadawać odpowiednie priorytety zadaniom. Dzięki temu łatwiej jest je przyporządkować do właściwych grup.

Podobnie jak zasada Pareto, metoda 10-10-10 wspiera autorefleksję i pomaga podejmować lepsze decyzje. Oczywiście metoda ta nie zadziała, jeżeli nie będziesz uważny i nie będziesz podważał swoich decyzji. Dzięki temu będzie Ci też łatwiej zrezygnować z pożeraczy czasu, takich jak buszowanie po Internecie, czy szwendanie się po Facebooku.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Miracle morning, czyli cudowne poranki

Miracle morning, czyli cudowne poranki. Brzmi świetnie. Prawda? Pewnie słysząc te słowa, też tak jak ja, widzisz, ludzi wstających z uśmiechem na ustach, i radośnie

5 powodów dlaczego planuję

Mam masę marzeń, celów i działań, które chcę podjąć. I trudno by było je zrealizować, gdybym nie planował. Zresztą jest takie powiedzenie, że cel bez