// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Jak nie gubić rzeczy?

To jedna z największych zmór, jakie mogą nam się przytrafić. Zazwyczaj dzieje się tak wtedy, gdy najbardziej czegoś potrzebujemy. Tuż przed wyjście, akurat na chwilę przed ważnym spotkaniem, czy w trakcie przygotować do wakacyjnego wyjazdu. Coś ginie, cis zmienia miejsce, coś się przemieszcza, albo złośliwie ukrywa.

Jest jednak na to rozwiązanie, prawdopodobnie stare jak świat i powtarzane, przy takich okazjach, jak mantra: Miej miejsce na wszystko i miej wszystko na miejscu.

Powiesz truizm, oczywista-oczywistość i będziesz miał rację. To stwierdzenie jest oczywistością, ponieważ jest prawdziwe i do tego działa. Nie ma prostszego sposobu na to, by nie gubić rzeczy niż posiadanie porządku.

Jeżeli uważasz, że papiery porozwalane po całym biurku w nieładzie, to przejaw Twojego twórczego charakteru, a codzienne poszukiwanie kluczy od samochodu, to tylko niewinna zabawa, to nie czytaj dalej, tylko baw się z rzeczami w kotka i myszkę. Jeżeli jednak chcesz to zmienić, to poznaj 5 prostych kroków, które podpowiedzą Ci jak nie gubić rzeczy.

 

1. STWÓRZ SYSTEM ZARZĄDZANIA DOKUMENTAMI

Zacznij od wyznaczenia jednego miejsca, w którym będziesz odkładał wszystkie przychodzące listy i pisma. Dzięki temu nigdy nie będziesz musiał ich szukać. Ja wykorzystuję system trzech korytek:

  • do zrobienia – tu zazwyczaj jest najwięcej dokumentów, czekają grzecznie na swoją kolej, by trafić do korytka „w trakcie”,
  • w trakcie – tu znajduje się tylko kilka dokumentów, którymi akurat się zajmuję i jestem w stanie zając w ciągu najbliższego tygodnia,
  • zrobione – w tym korytku dokumenty leżą najkrócej, bo albo są archiwizowane, albo lądują w koszu.

Przy opanowaniu sterty zaległych dokumentów i góry nieodłożonych rzeczy może pomóc Ci system W.O.D.A.

 

2. ZNAJDŹ MIEJSCE DLA WSZYSTKIEGO

Jeżeli w Twoim domu panuje nieład, brudne ubrania walają się pod łóżkiem, na stole stoją całymi dniami naczynia, a Twój stolik ukrywa się pod stertą ulotek, nieczytanych gazet i listów, to pomyśl, czy to jest odpowiednie miejsce dla tych wszystkich rzeczy. Następnie zastanów się, gdzie powinny się znajdować. Z niektórymi sprawa będzie całkiem prosta, na przykład z brudnym praniem, naczyniami, czy ulotkami. Inne mogą przysporzyć więcej problemów, trzeba będzie im znaleźć odpowiednie miejsce. Dotyczy to zwłaszcza różnego rodzaju dokumentów, listów i pism. Dla nich warto założyć odpowiednie segregatory, opisać je i umieścić w jednym miejscu. Tak by było wiadomo, gdzie są i gdzie odkładać kolejne dokumenty w przyszłości.

 

3. OD RAZU ODKŁADAJ WSZYSTKO NA MIEJSCE

Wiem, że możliwość odłożenia rzeczy później jest kusząca. Jest jednak jeden argument, który miażdży tę pokusę. Jest nim czas. Znalezienie czasu na odłożenie jednej rzeczy od razu jest o wiele prostsze niż znalezienie czasu na odłożenie całej sterty rzeczy później. Zazwyczaj na odłożenie jednej rzeczy potrzeba od 1 do 3 minut. Na odłożenie dużej liczby rzeczy trzeba zarezerwować minimum godzinę, a zazwyczaj więcej, a o to jest już zdecydowanie trudniej. Do tego po odłożeniu mnóstwa rzeczy czujemy się wyczerpani. Dlatego odkładaj rzeczy od razu na swoje miejsce.

 

4. UTRZYMUJ PORZĄDEK

Jeżeli zauważysz, że coś leży nie tam, gdzie powinno, od razu działaj i odłóż to na miejsce. Utrzymuj czyste biurko, stoliki i stoły, zbieraj rzeczy z krzeseł i podłogi, a następnie odkładaj je na miejsce. To zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu później, i to zarówno na porządkowaniu jak i szukaniu rzeczy.

 

5. RÓB PORZĄDEK PO ZAKOŃCZENIU PRACY

Po każdym zakończonym zadaniu odłóż rzeczy na swoje miejsce. Używałeś narzędzi do naprawy roweru, a teraz chcesz zająć się gotowaniem obiadu, to zanim zaczniesz buszować w kuchni, odłóż narzędzia na miejsce i posprzątaj wszystko. Dopiero potem przejdź do kolejnej aktywności. Pozostawiając bałagan, nie staniesz się bardziej produktywną osobą, tylko dlatego, że zaczniesz robić następne zadanie i po nim też zostawisz bałagan. Będziesz raczej miał znacznie więcej pracy później.

Jeżeli będziesz stosować się do tych zasad i zbudujesz nawyk utrzymywania porządku, to nie będziesz miał już problemu ze znalezieniem żadnej rzeczy. Początkowo może to być trudne. Będziesz wracał do starych nawyków, zapominał o nowych, ale nie poddawaj się. Nowy nawyk, gdy już stanie się automatyczny i będziesz wykonywał go bezwiednie, zwróci Ci się stokrotnie.

A jak już coś zgubiłeś i nie możesz znaleźć, to zachęcam Cię do przeczytania artykułu Grzegorza Sztanka Jak znaleźć zgubioną rzecz?

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

Zastanawiasz się jak zacząć spełniać marzenia?

Oto ponad 150 stronicowy poradnik, który pomoże Ci wystartować i wytrwać w realizacji marzeń.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

55 pomysłów na ostatnie dni roku

Do końca roku nie pozostało już dużo czasu. No dobra dwa miesiące z małym haczykiem, to jednak nadal trochę czasu. Więc nadal można zrobić coś

Porozmawiajmy o zmianie

Do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć. Również do zmian. Przejść drogę od ignorancji, przez świadomość problemu, do działania i zbudowania trwałej zmiany. Brzmi prosto. Pewnie, że