Są takie zadania, które odkładamy na później, czasami dlatego, że nas trochę przerażają, czasami nie wiem jak się za nie zabrać, kiedy indziej wydaje nam się, że mamy jeszcze dużo czasu na ich zrobienie.
Brzmi znajomo? Często zdarza się, że najtrudniejsze, czy najbardziej wymagające zadania zostawiamy na koniec dnia, licząc, że wtedy będziemy mieli więcej energii, sił lub odwagi do ich realizacji. Ale tak nie jest i zadania te pozostają niewykonane.
Często wcale nie dotyczy to zadań, pilnych, ważnych czy przerażających. Zazwyczaj są to zadania związane z naszymi marzeniami, celami, czy zainteresowaniami, które odkładamy na później.
Wydaje nam się, że zawsze mamy czas i kiedyś to nadrobimy. W rzeczywistości nie mamy wcale tak dużo czasu jak nam się wydaje. W końcu możemy mieć więcej pieniędzy, ale nigdy nie będziemy mieli więcej czasu. Dlatego każdy dzień jest na wagę złota i nie ma co odwlekać zadań, na których nam zależy.
BUDOWANIE NOWEGO NAWYKU DZIAŁANIA
Zatem jak, sobie poradzić z tym strachem i zmienić nawyk odkładania w nawyk działania? Wystarczy do tego pięć kroków, ale będzie wymagało czasu, samozaparcia i treningu. Ponieważ starych nawyków nie uda się zmienić w jeden dzień.
- Zablokuj czas na najtrudniejsze zadania. Podejdź do swoich zadań tak jak do zewnętrznych zobowiązań. Jeżeli zapisujesz się na kurs języka obcego, to rezerwujesz dwa razy w tygodniu czas by na niego pójść i uczestniczyć w zajęciach. Zrób tak samo ze swoimi zadaniami. Zarezerwuj w kalendarzu czas, który poświecisz na ich realizację. Wskaż konkretne godziny, np. od 18 do 19.
- Określ miejsce, w którym będziesz realizował dane zadanie. Jeżeli to jest aktywność sportowa, np. bieganie to określ trasę, którą zamierzasz przebiec. Jeżeli jest to pisanie przy komputerze od razu wskaż miejsce w domu lub poza nim, gdzie będziesz pracował. I za każdym razem, gdy będzie nadchodził czas realizacji zadania, przemieść się do tego miejsca i tam je wykonaj.
- Jedna rzecz na raz. Podczas tego zarezerwowanego czasu skup się tylko na jednym zadaniu, na tym, które masz teraz wykonać. Nie sprawdzaj w tym czasie telefonu, nie zaglądaj do poczty, nie sprzątaj mieszkania, nie rób sobie kanapek, nie zaglądaj też bez sensu do lodówki. Po prostu skup się na tym jednym zadaniu i rób tylko je. Inaczej, ryzykujesz oderwaniem się od zadania i porzuceniem go w środku pracy na rzecz innej mniej ważnej aktywności.
- Zaangażuj się. Nie chodzi o to, abyś ten czas przetrwał i jakoś tam zrobił to zadanie. Zaangażuj się w nie całkowicie.
- Bądź dumny. Gdy czas na zadanie się skończy, nie odkładaj go od razu na półkę i nie pędź do następnego zadanie. Zamiast tego poświęć chwilę na to by poczuć dumę z tego, że je wykonałeś. Bądź dumny z siebie. Jak chcesz możesz sobie puścić fanfary, albo posłuchać swojego ulubionego utworu.