Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Jak spełniać marzenia?

Każdy z nas ma mnóstwo marzeń. Marzymy zarówno o rzeczach prostych i wydawałoby się trywialnych, jak i o wielkich. Te marzenia rozpalają nasze serca i umysły, powodują, że chcemy działać, ale czasami nie wiemy jak spełniać marzenia. I właśnie na te nasze wątpliwości jest prosta recepta. Wystarczy, że będziesz postępował zgodnie z poniższymi wskazówkami, a wierzę, że zwiększysz istotnie swoje szanse na ich spełnienie.

 

1. ZAPISZ MARZENIA

Często przechowujemy swoje marzenia w głowie, bo to rozwiązanie wydaje nam się najbardziej praktyczne. Nie trzeba nic robić, a głowę mamy zawsze przy sobie. Niestety, takie podejście ma dwie istotne wad:

  • po pierwsze nie zauważamy upływu czasu i mogą minąć lata, a nasze marzenia pozostają tylko marzeniami,
  • po drugie, możemy najzwyczajniej w świecie zapomnieć o naszym marzeniu.

Jeżeli nie chcesz, żeby tak było również z Twoimi marzeniami, to zapisz je. Usiądź, weź kartkę, długopis, ołówek czy cokolwiek do pisania i zapisz wszystkie swoje marzenia.

Zapisz je. Zrób to teraz. Przerwij czytanie i zapisz wszystkie swoje marzenia. Możesz dodać też datę, w której je zapisałeś, będziesz miał w przyszłości punkt odniesienia.

.

.

.

Zapisałeś? Jeżeli nie to zapisz.

.

.

.

Dobra masz listę? Ufam, że tak i nie oszukujesz sam siebie. Możesz zatem wrócić do dalszego czytania.

To bardzo ważne, żeby zapisywać swoje marzenia. Gdy mamy je zapisane wiemy tak naprawdę, co chcemy osiągnąć, a to pierwszy krok do ich realizacji. Listę z marzeniami możesz zawsze wziąć do ręki i odhaczyć na niej to co już zrobiłeś. Możesz też sprawdzić, co chcesz jeszcze zrobić lub możesz dopisać do niej kolejne marzenie do spełnienia.

Jeżeli tego nie zrobisz, Twoje marzenia powoli pogrążą się w mroku i zostaną zastąpione kolejnymi marzeniami. Te z czasem też podążą ich śladem. Po kilkudziesięciu latach okaże się, że nie spełniłeś żadnego z nich lub zaledwie ułamek z nich.

Ja swoją kartkę z marzeniami trzymam w planerze i mam cały czas do niej dostęp. Mogę zatem w każdej chwili skonfrontować, to co chcę osiągnąć z tym co zrobiłem, żeby to osiągnąć. Ty możesz swoją kartkę powiesić na lodówce, nad łóżkiem, nad biurkiem, czy tak jak ja włożyć do kalendarza.

 

2. CO MUSISZ ZROBIĆ, ŻEBY CHOCIAŻ PRZEZ CHWILĘ POCZUĆ, JAK SMAKUJE TWOJE MARZENIE?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość, na początek wcale nie musisz realizować wszystkich marzeń i to od razu w pełnej wersji. Możesz sprawdzić swoje marzenia w wersji mini. To świetne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku dużych i skomplikowanych marzeń.

  • Krok 1. Aby spróbować marzenia wybierz z listy jedno marzenie. Może to być to, na którym najbardziej Ci zależy, może to być to najprostsze do osiągnięcia, a może też być to najbardziej zwariowane i najtrudniejsze do realizacji. Nie ważne, które, po prostu wybierz je i zapisz na oddzielnej kartce.
  • Krok 2. Zastanów się, co trzeba zrobić, żeby chociaż przez chwilę poczuć, jak smakuje to marzenie. Jeżeli chcesz uprawiać turystykę rowerową i podróżować rowerem przez Polskę, a może również Europę, czy później Świat, zacznij od czegoś mniejszego. Na przykład zacznij regularnie dojeżdżać do pracy rowerem, a w weekend jedź na całodniową wycieczkę w bliższą lub dalszą okolicę. W ten sposób dowiesz się, czy odpowiada Ci ten typ turystyki, a jednocześnie nie narazisz się na koszty związane z zakupem drogiego wyposażenia i lepszego roweru.

A więc zapisz co musisz zrobić, co musisz mieć, ile potrzebujesz pieniędzy i czasu, by chociaż przez chwilę sprawdzić, jak to jest spełnić wybrane marzenie. To ważne, bo może okazać się, że wcale Ci ono nie odpowiada i nie chcesz go realizować, lub wręcz przeciwnie, to jest właśnie to co chcesz zrobić w pełnej wersji.

Kiedy chcieliśmy wraz z żoną biegać, to nie poszliśmy najpierw do sklepu i nie obkupiliśmy  się w sprzęt dla biegaczy, ale wygrzebaliśmy gdzieś z szafy stare adidasy, krótkie spodenki i zwykłe bawełniane koszuli. Pojechaliśmy za miasto do lasu i przebiegliśmy z dwoma przerwami raptem tysiąc metrów. Spodobało nam się i zaczęliśmy biegać. Zwróć uwagę, że tak naprawdę to nic nie ryzykowaliśmy i mało co mogliśmy stracić. Co najwyżej godzinę na dojazd w tę i z powrotem, i jakieś kilka minut, które poświęciliśmy na bieganie. Dopiero potem kupiliśmy sobie lepsze buty i ubranie do biegania.

To samo było, gdy chciałem zacząć ćwiczyć krav magę. Najpierw poszedłem na próbne darmowe zajęcia, żeby zobaczyć jak to wygląda i czy w ogóle mi się spodoba. Możesz zrobić podobnie jeżeli chcesz zobaczyć, czy n przykład joga jest dla Ciebie. Spodoba Ci się, to wrócisz na kolejne zajęcia, nie, to przynajmniej będziesz miał świadomość, że spróbowałeś i możesz być z tego dumny.

 

3. SPRÓBUJ MARZENIA

To mój ulubiony punkt, a zdecydowanie najkrótszy. Jak już wiesz, co trzeba zrobić, aby choć przez chwilę spróbować wybranego marzenia, to czas na działanie.

 

4. SMAKOWAŁO?

Trochę dużo porównań do jedzenia, ale jakoś takie mam odczucie, że z tym próbowaniem marzeń jest jak z próbowaniem nowych dań. Zanim zjesz całą potrawę, sprawdzasz czy w ogóle odpowiada Ci jej smak.

Teraz gdy już wiesz jak to jest, gdy dane marzenie się spełnia (chociaż przez chwilę) możesz stwierdzić:

  • czy Ci się podobało, czy też nie,
  • czy chciałbyś je powtórzyć w pełnej wersji, czy raczej nie.

Jeżeli, tak, to możesz od razu zabrać się za jego spełnienie w pełnej wersji. Jeżeli nie, to skreślasz je z listy i bierzesz się za następne.

 

5. JAK SPEŁNIAĆ MARZENIA W PEŁNEJ WERSJI?

To dość podobna procedura do tej z punktu drugiego. Przy czym tym razem zachęciłbym Cię do skorzystania z metody SMART, która pomoże Ci zamienić marzenie w jasny cel.

Gdy już zamienisz swoje marzenie w cel, pozostaje Ci zapisać wszystko, co musisz zrobić, żeby spełnić swoje marzenie, ale już nie w skróconej wersji, ale w pełnej. Najlepiej zrobić to w formie mapy myśli lub listy.

Jeżeli nie wiesz, jak przygotować się do realizacji wybranego marzenia, skorzystaj z pomocy innych osób, które znasz i które już osiągnęły dany cel. Jeżeli nie znasz nikogo, kto osiągnął to, co Ty dopiero zamierzasz zrobić, to zapytaj wujka Google. W Internecie znajdziesz mnóstwo informacji, które pomogą Ci w przygotowaniu się do wybranego przedsięwzięcia. Przy okazji możesz nawiązać nowe znajomości.

Gdy już masz rozpisane wszystko, co trzeba zrobić, przygotować i zgromadzić, to czas by, to trochę poukładać, tak żeby przyjęło formę planu. Kiedy będziesz miał plan, odłóż go na kilka dni, jednak nie za długo, tylko na tyle długo by nabrać dystansu, do tego co napisałeś. To ważne, bo będziesz mógł chłodnym okiem ocenić swój plan i nanieść na niego modyfikacje, uzupełnić o brakujące elementy lub usunąć to, co zbędne.

 

6. SPEŁNIAJ PO JEDNYM MARZENIU NA RAZ

Najlepiej wybierz jedno marzenie i rozpocznij jego realizację. Jeżeli to jest marzenie długotrwałe, na przykład bieganie, czy jazda rowerem, możesz w jego trakcie realizować kolejne marzenia. Natomiast jeżeli to jest jednorazowe marzenie, na przykład skok na bungie, to wtedy skup się tylko na nim. Nic cię wtedy nie będzie rozpraszało i nie będziesz tracił cennych zasobów oraz czasu na kilka celów jednocześnie. Zazwyczaj jest tak, że jeżeli zbyt mocno podzielisz swój czas i energię na realizację kilku czy kilkunastu celów, to z dużym prawdopodobieństwem nie osiągniesz żadnego z nich. Dlatego skup się na jednym celu na raz.

Zatem bierz się do roboty i realizuj swoje marzenia. Masz tylko jedno życie, więc go nie zmarnuj. Pamiętaj, co powiedział Antoine de Saint Exupery: Cel bez planu jest tylko życzeniem. To odnosi się również do marzeń.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Miracle morning, czyli cudowne poranki

Miracle morning, czyli cudowne poranki. Brzmi świetnie. Prawda? Pewnie słysząc te słowa, też tak jak ja, widzisz, ludzi wstających z uśmiechem na ustach, i radośnie

5 powodów dlaczego planuję

Mam masę marzeń, celów i działań, które chcę podjąć. I trudno by było je zrealizować, gdybym nie planował. Zresztą jest takie powiedzenie, że cel bez