Często jest tak, że zamiast coś zrobić, popadamy w prokrastynację. Odwlekamy ważne zadania, jest nam trudno zacząć, łatwo się rozpraszamy, a jak już zaczniemy, to poświęcamy mnóstwo czasu na czynności, które są bez znaczenia. Dzieje się tak dlatego, że nie wyrobiliśmy w sobie nawyku działania.
Można go jednak w sobie wyrobić. Poniżej zamieściłem kilka najczęstszych przyczyn braku działania oraz sposobów na to, jak sobie z nimi poradzić. W dalszej części artykułu znajdziesz pięć kroków wspierających budowanie nawyku działania.
PRZESTAŃ CIĄGLE ANALIZOWAĆ
Analizowanie i myślenie o zadaniach jest dobre, ale wszystko w umiarze. Jeżeli przesadzasz i godzinami lub całymi dniami odwlekasz działanie, aby zastanawiać się nad tym, co może pójść nie tak, to jest to szkodliwe i czas zacząć działać.
PRZESTAŃ BYĆ PERFEKCJONISTĄ
Są dwa rodzaje perfekcjonizmu. Pierwszy dotyczy planowania, kiedy to utykamy w miejscu, tworząc doskonały plan, poprawiając go i czekając na idealny moment. Drugi rodzaj perfekcjonizmu dotyczy wiecznego poprawiania i szlifowania zadań, nad którymi pracujemy. Nie możemy ich skończyć, ponieważ cały czas uważamy, że nie są idealne. Wiem, że są branże, w których jest to bardzo ważne, chociażby loty w kosmos. Na co dzień nie jest to jednak aż tak ważne. Pamiętaj, zrobione jest lepsze niż doskonałe.
PRZESTAŃ SIĘ BAWIĆ
To moja ulubiona kategoria. Lata temu utykałem w niej na godziny, a czasami dni. Zastanawiałem się nad czcionkami, grafikami, marginesami i tym jak powinien wyglądać idealnie napisany artykuł, przygotowana notatka, czy instrukcja.
Dodatkowo można dorzucić do tej kategorii poszukiwanie najlepszych narzędzi do wykonania zadania, wtedy, gdy wystarczy zwykły edytor tekstu lub arkusz kalkulacyjny. A praca w tym czasie leży i czeka. Jeżeli masz podobny problem, to nie zapominaj, że wygląd jest rzeczą wtórną. Bez treści, będzie bez znaczenia.
WYELIMINUJ ROZPRASZACZE
Jeżeli pracujesz, postaraj się o to, by otaczało Cię jak najmniej rozpraszaczy. Zacznij od wyłączenia telewizji, radia, mediów społecznościowych, czy poczty elektronicznej. Możesz wyciszyć telefon i odłożyć go do innego pomieszczenia. Każde przerwanie pracy, nawet przez chwilę, powoduje, że tracimy do 20 minut na powrót do poprzedniego stanu skupienia.
ZAWSZE MOŻESZ TO POPRAWIĆ PÓŹNIEJ
To chyba jedna z najlepszych rad na tej liście. Najpierw zrób cokolwiek, może być brzydkie, nieskładne i niedoskonałe. Niech to będzie prototyp, który pozwoli Ci nakreślić ramy, w jakich się poruszasz. Ważne, żeby był. Może się też okazać, że to wystarczy, a jeżeli nie, to zawsze możesz go poprawić.
PODZIEL TO NA MNIEJSZE CZĘŚCI
Zadanie jest za duże. Przeraża Cię? Spokojnie jest na to rozwiązanie. Podziel je na mniejsze części. Najpierw na 3 – 5 dużych części. Jeżeli trzeba, podziel każdą z głównych części na kilka mniejszych zadań. Nadal zadania są za duże, to podziel je na jeszcze mniejsze czynności, które będziesz w stanie wykonać w czasie do 30 minut.
PIĘĆ KROKÓW DO ZBUDOWANIA NAWYKU DZIAŁANIA
KROK 1. OKREŚL NAJWAŻNIEJSZE ZADANIA
Zaplanuj kluczowe zadania do wykonania. Nie powinno ich być więcej niż trzy. Staraj się nie poświęcać na ten krok zbyt dużo czasu, by nie popaść w pułapkę zbyt długiego analizowania.
KROK 2. WYBIERZ JEDNO ZADANIE
Wybierz jedno zadanie i poświęć kilka – kilkanaście minut (w zależności od tego, jak jest ono skomplikowane) na określenie rezultatów, które chcesz osiągnąć. Podobnie jak w przypadku kroku pierwszego nie poświęcaj na niego zbyt dużo czasu, ponieważ wpadniesz w tę samą pułapkę – zbyt długiego analizowania.
KROK 3. PO PROSTU ZACZNIJ
Po prostu zacznij. Zrób cokolwiek, by zadanie ruszyło do przodu.
KROK 4. SKUP SIĘ
Skup się na zadaniu. Nie martw się o nic, po prostu działaj i nie zwracaj uwagi na to, co Cię otacza. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie jak największej ilości rozpraszaczy z otoczenia. Im ich mniej, tym łatwiej zanurzyć się w zadaniu i zapomnieć o całym świecie.
KROK 5. SKOŃCZ TO!
Skończ zadanie. Pogratuluj sobie, zrób przerwę, odpocznij, jeżeli potrzebujesz.
A następnie powtórz każdy z kroków podczas realizacji kolejnego zadania. Im częściej będziesz ćwiczył, tym łatwiej będzie Ci działać, Twój nawyk działania będzie silniejszy, a Ty będziesz łatwiej radzić sobie z przeszkodami, które będą stawać Ci na drodze.