Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i produktywność.

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

Dołącz do prawie 1.000 członków  #drużynyCP, którzy czytają newslettera.

Jesteś słoniem, czy ośmiornicą?

Wbrew pozorom to nie żart, tylko test, które pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak podchodzisz do planowania i realizacji zadań. Na ten test natrafiłem w książce Mike’a Claytona Zarządzanie czasem. I od razu mi się spodobał. Postanowiłem się więc nim podzielić.

Aby go wykonać, będziesz potrzebował kartki i czegoś do pisania. Przy każdym stwierdzeniu zaznacz jedną z możliwych odpowiedzi:

  • rzadko,
  • czasami,
  • często.

Tak jak zaznaczyłem w tabelach poniżej, za każdą odpowiedź rzadko przyznaj sobie po 0 punktów, za każdą odpowiedź czasami przyznaj sobie po 1 punkcie, a za każdą odpowiedź często przyznaj sobie po 2 punkty. Następnie zsumuj oddzielnie uzyskane punkty słonia i ośmiornicy.

 

TEST – CZĘŚĆ 1 – SŁOŃ

  Rzadko

(0 punktów)

Czasem

(1 punkt)

Często

(2 punkty)

Nie śpieszę się.
Czuję się dobrze z tym że inni robią coś więcej.
Nie frustruję się.
Robię rzeczy po kolei, jedna po drugiej.
Planuję i przygotowuję się dokładnie.
Rozkoszuję się zasłużoną przerwą w pracy.
Jestem opanowany i robię coś dobrze.

Suma punktów SŁONIA: ___________

 

TEST – CZĘŚĆ 2 – OŚMIORNICA

  Rzadko

(0 punktów)

Czasem

(1 punkt)

Często

(2 punkty)

Uważam, że nie wolno mi się spóźniać.
Czuję dużą rywalizację.
Niecierpliwię się.
Robię wiele rzeczy naraz.
Wyrabiam się z pracą „na styk”.
Czuję się winny, kiedy odpoczywam.
Spieszę się, żeby zdążyć z czymś przed upływem terminu.

Suma punktów OŚMIORNICY: __________

 

TEST – CZĘŚĆ 3 – OBLICZENIA

Teraz wykonaj poniższe obliczenia:

(Punkty Ośmiornicy – Punkty Słonia) + 18 = __________

Otrzymany wynik podziel przez 4:

Otrzymany Wynik / 4 = __________

 

JESTEŚ SŁONIEM, CZY OŚMIORNICĄ?

Czas przejść do interpretacji wyników. Intuicyjnie czujesz różnicę między słoniem a ośmiornicą. Słoń posługuje się trąbą jak precyzyjnym narzędziem. Niestety trąba jest tylko jedna, więc słonie robią na raz tylko jedną rzecz. Inaczej jest z ośmiornicami. One mają osiem ramion, które ciągle się wiją, kręcą i coś robią. Zazwyczaj jest to kilka czynności naraz.

Twój wynik z testu to informacja ile ramion, a może lepiej rąk, potrzebujesz, by wykonywać swoje obowiązki. Im mniej, tym bliżej Ci do słonia, im więcej, tym bliżej Ci do ośmiornicy. Przy czym bardzo rzadko spotyka się osoby z ekstremalnymi wynikami, czyli zbliżonymi do jedynki lub do ósemki.

 

SŁOŃ

Zacznijmy od ryzyk, które wiążą się z byciem słoniem. Po pierwsze słonie bardzo łatwo potrafią zaangażować się w jakąś sprawę, czego konsekwencją może być utrata poczucia upływu czasu. Z tego powodu istnieje ryzyko, że spóźnią się z realizacją innych zadań. Po drugie słonie nie lubią się spieszyć i lubią odpoczywać. Więc trudno jest im pracować pod presją.

Słonie przykładają się do swoich obowiązków i niezależnie od tego, co mają do zrobienia, starają się wykonać to jak należy. Mają we krwi zamiłowanie do szczegółów. Co z jednej strony jest zaletą, która pozwala im dobrze zgłębić problem, którym się zajmują. Z drugiej strony może prowadzić do sytuacji, w których poświęcają zbyt dużo czasu rozwiązywaniu kwestii, którymi się zajmują.

Słonie nie lubią nagłych zmian, przymuszania do szybkiego podejmowania decyzji, czy ponaglania w pracy. Aby sprawnie funkcjonować, słonie potrzebują planu i to takiego planu, który dobrze wkomponowuje się w rytm ich dnia.

 

OŚMIORNICA

Ośmiornice są całkowitym przeciwieństwem słoni. Są bardzo wyczulone na upływ czasu. Ciągle gdzieś się spieszą, ciągle coś robią, zazwyczaj kilka rzeczy naraz. Z jednej strony zwiększa to ryzyko pomyłki, czy błędu. Z drugiej strony okazuje się całkiem dobrą strategią, która pozwala im realizować zadania. Notabene ośmiornice uwielbiają gromadzić zadania i obowiązki. Ciągle potrzebują nowych bodźców. Zazwyczaj ich praca jest przeciętnej jakości. W przeciwieństwie do słoni ośmiornice mają problem z odpoczywaniem. Uważają go za zbędny i trudno jest im znaleźć czas na nic nierobienie.

Patentem na te mankamenty jest planowanie z wyprzedzeniem i dzielenie dużych zadań na mniejsze, tak aby nie stały się zbyt nudne i męczące, a nadal stanowiły dla nich wyzwanie.

Daj znać w komentarzu, czy bliżej Ci do słonia, czy do ośmiornicy.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: