Kwiat lotosu to wdzięczna nazwa techniki ułatwiającej poszukiwanie rozwiązania problemu. Swoją nazwę i sposób działania technika ta zawdzięcza Panu Yasuo Matsumura, który tworząc ją, stworzył jednocześnie alternatywę dla mapy myśli.
To bardzo prosta do opanowania i intuicyjna w zastosowaniu metoda, której celem jest ułatwienie znalezienia najlepszego rozwiązania lub najlepszych rozwiązań problemu. Dodatkowo kwiat lotosu zastosowany podczas burzy mózgów pozwala lepiej ukierunkować i wzmocnić prowadzoną w grupie dyskusję na temat omawianego problemu i jego rozwiązania.
Poniżej znajdziesz zasady działania kwiatu lotosu, a na końcu artykułu możesz pobrać gotowy do wykorzystania szablon kwiatu lotosu i przykład wypełnionego kwiatu lotosu.
1. PROBLEM
Na środku kwiatu lotosu napisz problem, jaki chcesz rozwiązać.
2. ROZWIĄZANIE PIERWSZEGO STOPNIA
Wokół problemu wypisz wszystkie pomysły na jego rozwiązanie, jakie Ci przyjdą do głowy. Faktycznie może ich być maksymalnie osiem (to wada tej metody). Chyba że założysz dla problemu kolejny kwiat lotosu (co może utrudniać korzystanie z metody). Możliwe, że wypiszesz mniej niż osiem rozwiązań, wtedy nie ma problemu. Nie musisz na siłę wymyślać kolejnych rozwiązań, tak aby mieć ich osiem.
3. PRZENIESIENIE ROZWIĄZANIA
Teraz przenieś rozwiązania pierwszego stopnia do środkowych kratek każdego z płatków lotosu.
4. ROZWIĄZANIE DRUGIEGO STOPNIA
Wokół rozwiązań pierwszego stopnia wypisz pomysły, które Ci się kojarzą z danym rozwiązaniem. Będą to rozwiązania drugiego stopnia, których celem jest uszczegółowienie rozwiązań pierwszego stopnia.
5. WYBÓR ROZWIĄZANIA I WDROŻENIE W ŻYCIE
Po zapełnieniu całego kwiatu lotosu dokonaj wyboru najlepszych rozwiązań i wdróż je w życie. Jeżeli żadne z rozwiązań nie będzie Ci odpowiadało, rozpocznij poszukiwania jeszcze raz, pomijając rozwiązania, które opracowałeś przy pierwszym podejściu.
PRZYKŁAD
Pobierz gotowy szablon.
Możesz też skorzystać z innego prostego narzędzia, które może Ci pomóc rozwiązać problem – metody 5 Why.