Codziennie Produktywnie - logo

Manifest produktywności

Wmówiono nam, że jeżeli chcemy być produktywni, to musimy pracować ciężej, dłużej i szybciej. Jednym słowem musimy harować.

Zamiast tego wolę pracować mądrzej, efektywniej i z jasno wyznaczonym celem, a potem odpoczywać. Pracując w ten sposób mogę zrobić więcej w jeden dzień, niż inni w cały tydzień.

Produktywność to nie jest harówka. W rzeczywistości jest ona czymś całkowicie odmiennym. Produktywność polega na myśleniu, podejmowaniu właściwych decyzji i mądrej pracy, która prowadzi do oczekiwanych rezultatów.

 

PRACUJĘ NAD WŁAŚCIWYMI ZADANIAMI.

Wiem, że nie mogę zrobić wszystkiego. I to jest w porządku, ponieważ nie wszystko jest tak samo ważne. Zanim zacznę, najpierw określam najważniejsze zadania do wykonania i pracować nad nimi we właściwym czasie.

 

NIE UDAJĘ, ŻE PRACUJĘ.

Praca nie służy do tego, by wypełniać mój czas, zapełniać kalendarz lub pokazywać innym jak bardzo jestem zajęty. Praca polega na robieniu właściwych rzeczy.

Kiedy udaję, że pracuję, to tak naprawdę unikam zadań, które mają znaczenie, działań, które popychają do przodu moje cele i aktywności, które mnie rozwijają. Dlatego nie spędzam czasu w mediach społecznościowych, nie czytam wiadomości, nie sprawdzam co chwila poczty, unikam udziału w bezwartościowych spotkaniach i wykonywania wszystkiego na ostatnią chwilę.

 

MÓWIĘ „NIE”.

Jedynym sposobem na skupienie się na tym co ważne, jest mówienie „nie” wszystkiemu, co nie jest ważne. Mówienie „tak” jest łatwe, za to mówienie „nie” jest mądre. Za mówienie „tak” płacimy czasem, za to mówiąc „nie”, kupujemy czas.

 

JEŻELI TYLKO MOGĘ, TO DELEGUJĘ ZADANIA.

Jeżeli tylko mogę, to deleguję zadania na innych, programy, narzędzia, czy na słowo „nie”. Jeżeli jakieś zadanie jest powtarzalne, może być zrobione przez kogoś innego lub nie sprawia mi przyjemności, to staram się je delegować.

 

WYKORZYSTUJĘ PIENIĄDZE BY KUPIĆ CZAS.

Pieniądze są nieskończone, czasu jest zawsze za mało. Jeżeli tylko mogę kupić czas, to robię to, kupując odpowiednie narzędzia, urządzenia, programy lub wiedzę.

 

UNIKAM MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH.

Sprawdzam pocztę, wiadomości i media społecznościowe, najrzadziej jak tylko to możliwe. Jeżeli to robię, ma to jasno określony cel, zwłaszcza że to, co dla mnie najważniejsze bardzo rzadko znajduje się w telefonie, w emailach, czy w mediach społecznościowych.

 

KONTROLUJĘ SWÓJ CZAS.

Kontroluję swój czas, by wiedzieć, na co go przeznaczam i ile go mam do dyspozycji.

 

CHRONIĘ SWOJĄ ENERGIĘ.

Wiem, kiedy mam najwięcej energii, a więc kiedy jestem najbardziej produktywny, kreatywny i efektywny w ciągu dnia. Dbam o to, aby w tym czasie wykonywać najważniejsze zadania.

 

JUTRO PLANUJĘ DZISIAJ.

Nigdy nie zaczynam dnia bez planu, a każdy dzień planuję dzień wcześniej.

 

ODPOCZYWAM Z TAKIM SAMYM ZAANGAŻOWANIEM, Z JAKIM PRACUJĘ.

Nigdy nie pracuję do wyczerpania i zawsze odpoczywam, zanim zacznę znowu pracować. Nigdy też nie czuję się winny, gdy odpoczywam.