Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i produktywność.

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

Dołącz do prawie 1.000 członków  #drużynyCP, którzy czytają newslettera.

Mapa myśli

Nie mówili mi o niej w szkole, nie uczyli na studiach, nie znalazłem jej w programie firmowych szkoleń. Szkoda, że poznałem ją tak późno. Moje życie, praca i nauka mogłyby wyglądać inaczej, ciekawiej, barwniej i efektywniej. Mniej linearnie i mniej tradycyjnie. Na szczęście spotkałem ją, mapę myśli. To była miłość od pierwszego wejrzenia.

 

CO TO JEST TA MAPA MYŚLI?

Mapa myśli to szczególny rodzaj notowania, mający według jego twórców, dwóch brytyjskich naukowców: Tony’ego Buzana i Barry’ego Buzana (tak to bracia):

 • zwiększać efektywność pracy
 • zwiększać efektywność zapamiętywania,
 • aktywować intuicję,

dzięki wykorzystaniu synergicznej współpracy obu półkul mózgowych. Czyli ma nam pomóc usystematyzować i zapamiętać wiedzę, ale nie tylko.

 

DO CZEGO MOŻE, PRZYDAĆ SIĘ MAPA MYŚLI?

Mapy myśli mają masę różnych zastosowań zarówno w życiu codziennym jak i w pracy. Można je wykorzystać między innymi do:

 • przetworzenia informacji, aby było łatwiej je zrozumieć i zapamiętać,
 • uchwycenia zależności pomiędzy różnymi elementami opracowywanego zagadnienia,
 • dostrzeżenia całości obrazu,
 • stworzenia przejrzystych notatek,
 • poszerzania wiedzy dzięki uzupełnianiu kolejnych elementów mapy myśli,
 • planowania wydarzeń, spotkań, czy wystąpień,
 • planowania wakacji,
 • rozwiązywania problemów,
 • tworzenia strategii działania w firmach i w życiu prywatnym,
 • pracy nad projektami.

 

BUDOWA MAPY MYŚLI

Budowa mapy myśli jest prosta jak budowa cepa, no dobrze, może jak budowa sieci. Każda mapa myśli składa się z tematu głównego, który zapisujemy na środku strony. Od tematu głównego odchodzą gałęzie do podtematów, a te znowu rozgałęziają się na kolejne podtematy, a te na kolejne i tak dalej.

mapa myśli

 

ZASADY TWORZENIA MAP MYŚLI

KOLORY

Kolory pozwalają na kategoryzowanie lub wyróżnianie elementów. Warto używać przynajmniej kilku barw. Dzięki temu efekt pracy nie będzie przypominał nudnych, rutynowych schematów i diagramów tworzonych na co dzień w wielu firmach.

kolory do mapy myśli

 

STYL I RODZAJ CZCIONKI

Styl i rodzaj czcionki to kolejny sposób na uatrakcyjnienie, a z drugiej strony na uporządkowanie struktury mapy. Im ważniejsze słowa kluczowe lub im bliżej jej centrum, tym większa czcionka i na odwrót.

czcionki do mapy myśli

 

STYL I GRUBOŚĆ POŁĄCZENIA

Podobnie jak styl i rodzaj czcionki, tak i styl i grubość linii wskazują na znaczenie treści zamieszczonych na mapie myśli. Im „grubsze” połączenia między nimi, tym większe znaczenie haseł. Grubsze linie zazwyczaj rysujemy bliżej głównego hasła. Poszczególne elementy mogą być łączone na rozmaite sposoby: linią przerywaną, zygzakiem, strzałkami, czy falami.

style mapy myśli

 

RYSUNKI, SYMBOLE I WIZUALIZACJE

Odgrywają one kluczową rolę w mapach myśli. Bo nie chodzi w niej tylko o zapełnienie strony słowami i kreskami. Jeden rysunek potrafi zastąpić dziesiątki słów, przykuwa uwagę i łatwiej zapada w pamięć.

symbole do mapy myśli

 

NUMEROWANIE

Przypadkowy na początku porządek zapisów można na końcu uporządkować według kolejności lub poprzez odpowiednie oznaczenia nadać priorytety – od elementów najważniejszych do tych mniej ważnych.

numerowanie mapy myśli

 

PODKREŚLENIA, OBRYSOWANIA i TŁO

Podkreślenia, obrysowywania, tło to tylko trzy kolejne przykładowe sposoby mające na celu zaznaczenie ważniejszych elementów znajdujących się na dalszych odgałęzieniach.

oznaczenia mapy myśli

 

GRUPOWANIE

Grupowanie to łączenie w zbiory słów kluczowych z sąsiednich podgałęzi.

grupowanie mapy mysli

 

ODSYŁACZE

Czasami mapa myśli jest tak rozległa, że nie wszystko można zapisać na jednej stronie. W takich sytuacjach można umieścić odnośnik do oddzielnych dokumentów, na których mapa myśli jest kontynuowana.

 

PRZYKŁAD TWORZENIA MAPY MYŚLI

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na tworzenie map myśli, ponieważ jest to proces kreatywny. Ale można go zamknąć w pewnych kilku prostych krokach, które ułatwią Ci stworzenie mapy myśli. Ja jestem fanem minimalizmu i przejrzystości, więc mapa w przykładzie będzie ascetyczna, ale Ty możesz tworzyć mapy myśli, które są kolorowe, pełne rysunków, czy schematów.

 

KROK 1.

W centralnej części kartki umieść temat główny, dla którego stworzysz mapę myśli. W tym przykładzie będą to podróże.

mapa myśli - krok 1

 

KROK 2.

Następnie dodaj podkategorie związane z głównym tematem. W tym przykładzie podtematami będą kontynenty.

mapa myśli - krok 2

 

KROK 3.

W kolejnym kroku możesz dodać kolejne podtematy wynikające z ww. podtematów. W tym przykładzie są to poszczególne kraje.

mapa myśli - krok 3

 

KROK 4.

Oczywiście możesz rozbudowywać swoją mapę o kolejne rozgałęzienia. W przypadku podróży możesz dodać miejsca, do których chcesz pojechać w każdym z krajów. Możesz też mapę myśli uzupełnić o mapy, plany, rysunki i tym podobne.

 

NARZĘDZIA DO TWORZENIA MAP MYŚLI

ANALOGOWE

To oczywiście kartki papieru, długopisy, pisaki, mazaki, kredki, zakreślacze i inne tego typu akcesoria. Mnie ostatnio przy tworzeniu mapy myśli przydał się cyrkiel, linijka i ekierka.

 

ELEKTRONICZNE

Oto kilka stron, które mogą Ci pomóc w tworzeniu map myśli:

To tylko kilka narzędzi, z których możesz skorzystać, tworząc mapy myśli on-line. Jeżeli żadne z nich Ci nie podpasuje, to wystarczy zapytać wujka Google, a na pewno znajdziesz coś dla siebie. Powodzenia w tworzeniu map myśli.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: