// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Metoda ABCDE

W jednym z poprzednich artykułów omawiałem metodę ABC, która służy do nadawania priorytetów zadaniom do wykonania. Jednak jej niewątpliwą wadą jest wąska skala ocen (trzystopniowa). Może i stanowi to utrudnienie w nadawaniu, niektórym czynnościom właściwych priorytetów. Tę wadę niweluje metoda ABCDE, która w swojej istocie jest dość podobna do metody ABC. Jednak jej niewątpliwą zaletą jest o wiele szersza skala ocen, które można wykorzystać przy układaniu hierarchii zadań w planie.

 

ZADANIA Z GRUPY A

Grupa ta obejmuje najważniejsze czynności, których nie możesz delegować innym. Zadania te stanowią około 20% wszystkich zadań do wykonania, jednak odpowiadają one w 80% za realizację Twoich celów. Zadania z tej grupy musisz wykonać i to najlepiej sam. Jeżeli zastanawiasz się jakie zadania powinny znaleźć się w tej grupie, to zastanów się co się stanie, jeżeli dane zadanie:

  • nie zostanie wykonane, czyli co stracisz,
  • zostanie wykonane, czyli co zyskasz.

Jeżeli straty lub zyski będą wysokie, to prawdopodobnie będzie to zadanie typu A. Dodatkowo, aby upewnić się, czy na pewno jest to zadanie typu A, zastanów się nad powodami, dla których zadanie to jest ważne dla Ciebie.

 

ZADANIA Z GRUPY B

Grupa ta obejmuje ważne zadania, których wykonanie nie jest priorytetowe (tak jak wykonanie zadań typu A), ale powinny zostać wykonane. Te zadania powinny zostać wykonane po zakończeniu wykonywania zadań z grupy A.

 

ZADANIA Z GRUPY C

Grupa ta obejmuje zadania, czy czynności, które warto byłoby zrobić, ale ich niewykonanie nie niesie ze sobą istotnych konsekwencji. W tej grupie powinieneś umieścić wszelkie czynności związane z utrzymywaniem relacji z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi. To w tej grupie też będą Twoje zainteresowania, czytanie, czy inne rozrywki (nie można ich mylić z dystraktorami z grupy E).

 

ZADANIA Z GRUPY D

Grupa ta obejmuje te zadania, które możesz oddelegować, czyli przekazać do wykonania komuś innemu. Są to wszelkiego rodzaju czynności, które mijają się z Twoimi kwalifikacjami lub gdy w Twojej rodzinie / firmie jest osoba, która może zrobić to lepiej od Ciebie. Czynności, które znajdą się w tej grupie, są bardzo indywidualną kwestią. Na przykład moja żona oddelegowała do mnie wszelkie czynności związane z prowadzeniem domowych finansów, Ja natomiast oddelegowałem żonie kwestie związane z organizowaniem naszego czasu wolnego. W pracy na przykład, zamiast szukać interpretacji prawnych wysyłam zapytanie do radcy prawnego, który zrobi to szybciej i lepiej ode mnie.

 

ZADANIA Z GRUPY E

Grupa ta obejmuje zadanie, które możesz wyeliminować ze swojego planu i życia. Do zadań tych należą wszystkie czynności, które odciągają Cię od tego, co ważne i w żaden sposób nie wpływają na osiąganie sukcesu w życiu osobistym, zawodowym, czy rodzinnym.  Do czynności tych należą wszystkie dystraktory, do których należy wielogodzinne oglądanie telewizji, przeglądanie Internetu i portali społecznościowych, plotkowanie, przebywanie na nic niewnoszących spotkaniach i tym podobne.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

Zastanawiasz się jak zacząć spełniać marzenia?

Oto ponad 150 stronicowy poradnik, który pomoże Ci wystartować i wytrwać w realizacji marzeń.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Porozmawiajmy o zmianie

Do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć. Również do zmian. Przejść drogę od ignorancji, przez świadomość problemu, do działania i zbudowania trwałej zmiany. Brzmi prosto. Pewnie, że

Odpoczynek

Odpoczynek to nie tylko nieodzowny element produktywności, ale również sam odpoczynek jest czynnością super produktywną. Jeżeli myślisz inaczej, to mam zamiar zmienić Twoje zdanie. Przekonać