Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Nie bój się eksperymentować!

Dokładnie, nie bój się eksperymentować! Nie bój się sprawdzać i próbować nowych rozwiązań. Jeżeli chcesz osiągnąć jakiś cel, chcesz coś zmienić w swoim życiu, to musisz eksperymentować.

Zresztą eksperymentowanie wpisane jest w nasze życie i życie wszystkich istot na ziemi. Wszyscy wokół eksperymentują, firmy komputerowe tworzą lepsze oprogramowanie, producenci samochodów projektują coraz lepsze samochody, firmy farmaceutyczne tworzą leki na choroby, które kiedyś były nieuleczalne. Żyjemy w czasach, w których pojawiło się mnóstwo nowych rzeczy, rozwiązań i możliwości. Zanim powstały, ktoś musiał spróbować, zaryzykować i sprawdzić, czy to, co wymyślił, zadziała. Podobno Edison wynalazł żarówkę po ponad 5.000 próbach.

Tak samo jest w naszym życiu. Nie możemy tkwić w epoce kamienia łupanego i stosować tych samych rozwiązań licząc na inne efekty. Musimy cały czas eksperymentować, szukając najlepszych rozwiązań.

Jednak aby móc eksperymentować będziemy potrzebowali trzech rzeczy:

  • otwartego umysłu,
  • elastyczności,
  • gotowość do ponoszenia porażek.

 

OTWARTY UMYSŁ

To pierwszy element niezbędny do eksperymentowania i poszukiwania nowych rozwiązań. Jeżeli zamkniemy się we własnej bańce wiedzy, możemy wtedy coś przeoczyć, możemy czegoś wartościowego nie dostrzec.

Bill Gates czyta dużo książek i artykułów z różnych dziedzin nauki i obszarów życia, aby cały czas pozostawać na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie. Jak sam mówił w jednym z wywiadów, by z jednej strony dostrzec problemy, z którymi borykają się firmy z innych branż, a z drugiej strony, by samemu znaleźć rozwiązania swoich problemów. Od czasu, gdy się o tym dowiedziałem, robię podobnie, ale na mniejszą skalę. Gdy jestem u fryzjera, czytam magazyny dla fryzjerów. Gdy czekam do dentysty lub lekarza, czytam magazyny medyczne, do tego staram się codziennie czytać przynajmniej jeden artykuł w Internecie i zawsze mam w pobliżu siebie jakąś książkę. W ten sposób nie tylko poznaję inne punkty widzenia, ale również ćwiczę otwartość umysłu na nowe rozwiązanie, które mógłbym wykorzystać.

 

ELASTYCZNOŚĆ

To umiejętność dostosowania się, i to nie tylko do zmieniających się okoliczności zewnętrznych, nawet tych radykalnych, ale przede wszystkim gotowość do zmiany własnych przyzwyczajeń i nawyków tylko po to, aby sprawdzić, czy jakieś nowo poznane rozwiązanie, pomysł lub idea zadziała i przyjmie się u nas i poprawi jakość naszego życia, lub zbliży nas do upragnionego celu.

 

GOTOWOŚĆ DO PONOSZENIA PORAŻEK

Czasami, a może nawet często nasze eksperymenty okażą się klapą. Niekiedy będzie tak dlatego, że to, co próbowaliśmy wdrożyć w nasze życie, nie pasowało do nas w żaden sposób. Czasami poniesiemy porażkę, ponieważ to będzie niewłaściwy moment lub etap życia.

Tak naprawdę, nieważne jaki, będzie powód niepowodzenia, o wiele ważniejsze będzie to by po takich porażkach nie poddawać się i próbować dalej. W końcu na nieudanych eksperymentach zbudowane jest wszystko to, co nas otacza.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rozwój osobisty jako gra rpg

Jestem wielkim fanem gier fabularnych. Grałem w Warhammera, Zew Cthulhu, Dzikie Pola, Cyberpunka 2020, Falouta 1 i 2, Baldur’s Gate, Wiedźmina i masę innych gier