„Nie mam czasu!” to druga po „Nie wiem jak!” najczęściej nadużywana wymówka, jaką ludzie stosują, tłumacząc się, dlaczego nic nie robią, aby osiągnąć swoje cele. To kontynuacja tematu, który poruszałem w artykule poświęconemu wymówce „Nie wiem jak!”.
NIE MAM CZASU!
„Nie mam czasu!” jest młodszym bratem wymówki „Nie wiem jak!”. Często jest tak, że obie te wymówki występują łącznie, potęgując zjawisko nic nie robienia w kierunku realizacji marzeń i celów, zwłaszcza tych, które wymagają od nas zdobycia nowej wiedzy.
Często ludzie pytają: jak mam znaleźć czas na naukę pomiędzy pracą, opieką nad dziećmi i domowymi obowiązkami. Kluczem do rozwiązania tego problemu są dwa słowa:
- POMIĘDZY,
- JEDNOCZEŚNIE.
Znalezienie czasu na naukę wcale nie jest takie trudne, pod warunkiem, że zaczniesz łączyć naukę z innymi czynnościami i wykorzystywać na nią krótkie przerwy pomiędzy różnymi czynnościami. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, jak to zrobić.
ZNAJDOWANIE CZASU NA NAUKĘ
- Nauka za kierownicą / na rowerze i w autobusie: ten temat poruszałem już we artykule poświęconym dojazdom. Znajdziesz w nim kilka pomysłów na to, jak przemienić dojazdy w doskonały czas na naukę,
- Nauka w siłowni i podczas uprawiania innych sportów: słuchaj audiobooków i podcastów podczas ćwiczeń i uprawiania sportu. To samo rób w przerwach pomiędzy ćwiczeniami, zamiast zerkać na telefon, zerknij do książki.
- Nauka w poczekalni: to chyba jedno z miejsc, w których można uczyć się na wiele sposobów, oprócz oczywistego czytania książek i słuchania audiobooków i podcastów, można też wykonywać zadania, robić notatki, mapy myśli i ćwiczenia utrwalające wiedzę.
- Nauka w toalecie: nigdy nie idź do toalety bez lektury edukacyjnej. Do toalety chodzimy codziennie i nie da się tego uniknąć, więc warto wykorzystać ten czas na naukę, zamiast przeglądania portali społecznościowych i buszowania po Internecie.
- Nauka w pracy: jeśli możesz, czytaj w przerwach w pracy. Jesteś taksówkarzem / lekarzem / sprzedawcą w sklepie / kasjerem i czekasz na klienta, nie marnuj tego czasu, czytaj i ucz się. Ja nie siadam do posiłku w pracy bez e-booka, którego czytam na komórce. Wystarczy 15 minut dziennie 5 dni w tygodniu, by rocznie przeczytać od 6 do 12 książek (w zależności od ich objętości i Twojego tempa czytania).
- Nauka podczas sprzątania: nie zaczynaj sprzątania, prasowania, czy mycia naczyń bez audiobooka lub podcastu. Na te czynności poświęcamy mnóstwo czasu, który warto wykorzystać jeszcze efektywniej, czyli ucząc się.
W ten sposób możesz łączyć dowolną czynność fizyczną z nauką. Dodatkowo możesz też przeanalizować czas, który wykorzystujesz. Sprawdzić ile godzin poświęcasz na czynności mało ważne i zapychacze czasu, takich jak:
- oglądanie telewizji,
- buszowanie po Internecie,
- przeglądanie mediów społecznościowych,
- granie w gry komputerowe i mobilne.
Możesz odzyskać czas i przeznaczyć go na naukę lub inne wartościowe zajęcia, które zbliżą Cię do realizacji Twoich marzeń i celów.