Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Nigdy nie jest za późno na zmianę złych nawyków

Wiele razy spotkałem się z takim stwierdzeniem, że jest się za starym na zmianę nawyków, że już nie warto. Zazwyczaj mówiły o tym osoby „starsze”, ale słyszałem to również z ust osób przed trzydziestką.

O ile tych drugich nie rozumiem, o tyle wątpliwości tych pierwszych już jak najbardziej. Nawyki powtarzane przez lata, stają się naszą drugą skórą, są głęboko zakorzenione i okopane. Wydaje się, że wyciągnięcie ich z tych okopów i przegnanie jest niemożliwe, że to beznadziejna walka, że szkoda wysiłku.

Jednak wcale tak nie musi być. Można zmieniać nawyki nawet te, które towarzyszą nam od wielu lat, a niekiedy przez całe życie. Wystarczy, że zrobimy pierwszy krok, że podejmiemy wyzwanie.

 

JEDEN ZŁY NAWYK

Możliwe, że masz jeden zły nawyk, który chcesz zmienić, a możliwe, że jest ich całkiem sporo. Nie próbuj zmieniać wszystkich nawyków jednocześnie. Nie zaczynaj też od najtrudniejszego nawyku, chyba że masz tylko jeden zły nawyk, ale wtedy to Ci zazdroszczę. W każdym razie na początek zacznij od jednego prostego nawyku.

 

TU I TERAZ

Nie musisz się mierzyć z latami, w czasie, których budowałeś złe nawyki. Ten czas minął i nie masz się co nad nim zastanawiać. Pogódź się z tym i zapomnij o nim. Skup się na zmianie nawyku tu i teraz, na zrobieniu pierwszego kroku.

 

WYZWALACZ

Zastanów się, co wywołuje u Ciebie dany nawyk. Kiedy go robisz? Czy to z powodu stresu, spotkania towarzyskiego, nudy, smutku, krytyki, podczas jedzenia, oglądania telewizji, czy pracy? Jak już wiesz, co wywołuje dany nawyk zastanów się jaką potrzebę spełnia? Co zaspokaja? Co Ci daje?

Ja często objadam się słodyczami, gdy jestem zestresowany. Pomagają mi się rozluźnić. Inni z tego samego powodu sięgają po papierosy, alkohol, gry komputerowe, głośną muzykę lub ćwiczą do upadłego.

Gdy już sobie uświadomisz kiedy i dlaczego uruchamia się nawyk zauważysz, że wcale nie potrzebujesz tego nawyku do tego, by zaspokajać tę potrzebę. Zauważysz, że możesz to robić w inny, zdrowszy, lepszy sposób.

 

MAŁY KROK

Umówmy się, wcale nie musisz rzucać się na głęboką wodę. Tak naprawdę wystarczy, że każdego dnia będziesz robił jeden mały krok, aby zmienić stary nawyk i zastąpić go nowym.

 

ZAANGAŻUJ SIĘ

Zaangażuj się w to co robisz. Ale tak naprawdę, nie na pół, czy ćwierć gwizdka, ale tak naprawdę. Zapisz sobie swój cel, przyklej go w widocznym miejscu. Mów o nim znajomym, pisz o tym na Facebooku, Instagramie, czy Twitterze. Pokazuj postępy, proś o pomoc.

 

ZNAJDŹ NOWY NAWYK

Znajdź nawyk, który zastąpi poprzedni, ale niech ten nowy nawyk będzie zdrowszy. Niech zaspokaja tę samą potrzebę i niech Ci się podoba, tak bardzo, że nie będziesz się go mógł doczekać. Jeżeli walczysz ze stresem, to możesz zastąpić papierosy, słodycze, czy inne używki, sportem, spacerami, ćwiczeniami oddechowymi, modlitwą, medytacją, jedzeniem warzyw i owoców, czy piciem wody.

 

PAUZA

Bądź uważny. Gdy znowu poczujesz potrzebę sięgnięcia po stary nawyk, zrób pauzę i poczekaj chwilę. Poczekaj, aż ta potrzeba minie i sięgnij po nowy nawyk. Powtarzaj to, niezależnie od tego, jakie będą rezultaty. Na początku pewnie będziesz zapominał o nowym nawyku, będziesz pękał i wracał do starego, ale nie przejmuj się tym. Cały czas powtarzaj i powtarzaj, a z każdym kolejnym powtórzeniem będzie lepiej. Aż w końcu stary nawyk minie. To może potrwać, nie martw się tym, w końcu masz przed sobą całe życie i może to być życie bez złego nawyku.

Pamiętaj, nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków. Wystarczy zrobić jeden krok. Zrób go już dziś.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Miracle morning, czyli cudowne poranki

Miracle morning, czyli cudowne poranki. Brzmi świetnie. Prawda? Pewnie słysząc te słowa, też tak jak ja, widzisz, ludzi wstających z uśmiechem na ustach, i radośnie

5 powodów dlaczego planuję

Mam masę marzeń, celów i działań, które chcę podjąć. I trudno by było je zrealizować, gdybym nie planował. Zresztą jest takie powiedzenie, że cel bez