Dwoma kluczowymi czynnikami rozwoju osobistego jest optymalizacja i innowacja. Innowacja jest zazwyczaj błyskotliwa, szybka i potężna, ale nieprzewidywalna. Natomiast optymalizacja jest mała, powolna, regularna, niezbyt seksowna, ale za to przewidywalna. Rozwój osobisty wymaga obu, ale mam wrażenie, że optymalizacja jest niedoceniana.
TU I TERAZ
Żyjemy w kulturze „dzisiaj”, oczekujemy, aby wszystko było wspaniałe, szybkie i tanie. Z drugiej strony skupiamy się na wspaniałych rewolucyjnych ideach, które w dramatyczny sposób mogą zmienić nasze otoczenie:
- skolonizowanie Marsa,
- budowa podmorskich miast,
- dostarczanie przesyłek za pomocą dronów,
- autonomiczne samochody.
To jest świat, w którym nie tylko chcemy stawać się lepszymi, ale chcemy, aby odbywało się to w sposób, którego nie przewidywaliśmy wcześniej. Takie podejście, doprowadziło do jednostronności w rozwoju osobistym. Wystarczy, że wejdziesz do pierwszej z brzegu księgarni i zerkniesz na półki uginające się od książek, które promują szybkie, łatwe i rewolucyjne rozwiązania, które mają odmienić raz na zawsze nasze życie.
To oczywiście jest ważny element rozwoju, jednak jeżeli oprzemy go tylko na innowacji, to prawdopodobnie nie zajdziemy zbyt daleko. Z drugiej strony mamy optymalizację, która jest podstawą rozwoju osobistego – jego długoterminowym fundamentem.
OPTYMALIZACJA
Najprostszym sposobem dostrzeżenia optymalizacji w swoim życiu jest spojrzenie na wczorajszy dzień i zadanie sobie krótkiego pytania: Co ulepszyłeś i czego nauczyłeś się wczoraj? Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie, to prawdopodobnie niczego nie zoptymalizowałeś wczoraj. Nie martw się, ja też nie optymalizuję swojego życia codziennie.
Problem z optymalizacją polega na tym, że musisz poświęcać jej uwagę regularnie, aby osiągnąć rezultaty. Z innowacją jest trochę inaczej, to nagły przebłysk geniuszu, dlatego innowacja jest taka kusząca i widowiskowa.
Jednak najważniejszym powodem, dla którego optymalizacja jest tak ważna, jest to, że optymalizacja rozwiązuje problemy, których innowacja nie jest w stanie rozwiązać. Innowacje nie są w stanie budować wiedzy, charakteru, czy umiejętności. Co prawda w krótkim terminie, optymalizacja sprawia wrażenie, jakby nie dawała żadnych rezultatów. Jednak szybko okaże się, że małe kroczki akumulują się i prowadzą do dużych zmian.
KLUCZ DO OPTYMALIZACJI
Klucz do optymalizacji leży w innym miejscu niż w przypadku innowacji. Filozofia innowacji w rozwoju osobistym opiera się na znalezieniu właściwego narzędzia, które szybko dokona zmiany w naszym życiu.
Natomiast optymalizacja jest nastawiona na robieniu każdego dnia małych kroczków, które prowadzą do wspaniałych rezultatów.
Twórcy gier komputerowych, często powtarzają, że różnica pomiędzy wspaniałym produktem, który sprzedaje się w milionach egzemplarzy, a takim, który jest klapą, nie leży w jednej dużej rzeczy, ale w dużej ilości drobnych rzeczy. A stworzenie gry, która porywa miliony, wymaga czasu. Wystarczy spojrzeć, chociażby na Cyberpunka 2077, który powstawał przez 8 lat.
TO CO WYBRAĆ?
Czy to oznacza, że nie powinniśmy poświęcać czasu innowacji? Oczywiście, że nie. Innowacja wyrasta z optymalizacji. Pracując każdego dnia nad swoim rozwojem, bądź czujny na kryjącą się gdzieś innowację.