Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Optymalizacja czy innowacja

Dwoma kluczowymi czynnikami rozwoju osobistego jest optymalizacja i innowacja. Innowacja jest zazwyczaj błyskotliwa, szybka i potężna, ale nieprzewidywalna. Natomiast optymalizacja jest mała, powolna, regularna, niezbyt seksowna, ale za to przewidywalna. Rozwój osobisty wymaga obu, ale mam wrażenie, że optymalizacja jest niedoceniana.

 

TU I TERAZ

Żyjemy w kulturze „dzisiaj”, oczekujemy, aby wszystko było wspaniałe, szybkie i tanie. Z drugiej strony skupiamy się na wspaniałych rewolucyjnych ideach, które w dramatyczny sposób mogą zmienić nasze otoczenie:

  • skolonizowanie Marsa,
  • budowa podmorskich miast,
  • dostarczanie przesyłek za pomocą dronów,
  • autonomiczne samochody.

To jest świat, w którym nie tylko chcemy stawać się lepszymi, ale chcemy, aby odbywało się to w sposób, którego nie przewidywaliśmy wcześniej. Takie podejście, doprowadziło do jednostronności w rozwoju osobistym. Wystarczy, że wejdziesz do pierwszej z brzegu księgarni i zerkniesz na półki uginające się od książek, które promują szybkie, łatwe i rewolucyjne rozwiązania, które mają odmienić raz na zawsze nasze życie.

To oczywiście jest ważny element rozwoju, jednak jeżeli oprzemy go tylko na innowacji, to prawdopodobnie nie zajdziemy zbyt daleko. Z drugiej strony mamy optymalizację, która jest podstawą rozwoju osobistego – jego długoterminowym fundamentem.

 

OPTYMALIZACJA

Najprostszym sposobem dostrzeżenia optymalizacji w swoim życiu jest spojrzenie na wczorajszy dzień i zadanie sobie krótkiego pytania: Co ulepszyłeś i czego nauczyłeś się wczoraj? Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie, to prawdopodobnie niczego nie zoptymalizowałeś wczoraj. Nie martw się, ja też nie optymalizuję swojego życia codziennie.

Problem z optymalizacją polega na tym, że musisz poświęcać jej uwagę regularnie, aby osiągnąć rezultaty. Z innowacją jest trochę inaczej, to nagły przebłysk geniuszu, dlatego innowacja jest taka kusząca i widowiskowa.

Jednak najważniejszym powodem, dla którego optymalizacja jest tak ważna, jest to, że optymalizacja rozwiązuje problemy, których innowacja nie jest w stanie rozwiązać. Innowacje nie są w stanie budować wiedzy, charakteru, czy umiejętności. Co prawda w krótkim terminie, optymalizacja sprawia wrażenie, jakby nie dawała żadnych rezultatów. Jednak szybko okaże się, że małe kroczki akumulują się i prowadzą do dużych zmian.

 

KLUCZ DO OPTYMALIZACJI

Klucz do optymalizacji leży w innym miejscu niż w przypadku innowacji. Filozofia innowacji w rozwoju osobistym opiera się na znalezieniu właściwego narzędzia, które szybko dokona zmiany w naszym życiu.

Natomiast optymalizacja jest nastawiona na robieniu każdego dnia małych kroczków, które prowadzą do wspaniałych rezultatów.

Twórcy gier komputerowych, często powtarzają, że różnica pomiędzy wspaniałym produktem, który sprzedaje się w milionach egzemplarzy, a takim, który jest klapą, nie leży w jednej dużej rzeczy, ale w dużej ilości drobnych rzeczy. A stworzenie gry, która porywa miliony, wymaga czasu. Wystarczy spojrzeć, chociażby na Cyberpunka 2077, który powstawał przez 8 lat.

 

TO CO WYBRAĆ?

Czy to oznacza, że nie powinniśmy poświęcać czasu innowacji? Oczywiście, że nie. Innowacja wyrasta z optymalizacji. Pracując każdego dnia nad swoim rozwojem, bądź czujny na kryjącą się gdzieś innowację.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Miracle morning, czyli cudowne poranki

Miracle morning, czyli cudowne poranki. Brzmi świetnie. Prawda? Pewnie słysząc te słowa, też tak jak ja, widzisz, ludzi wstających z uśmiechem na ustach, i radośnie

5 powodów dlaczego planuję

Mam masę marzeń, celów i działań, które chcę podjąć. I trudno by było je zrealizować, gdybym nie planował. Zresztą jest takie powiedzenie, że cel bez