Dzisiaj podzielę się z Tobą moim planerem dziennym, który wykorzystuję do codziennego planowania. Stworzyłem go w oparciu o doświadczenie, które zdobyłem korzystając z wielu różnych metod i sposobów planowania.
Na bazie tych doświadczeń tworząc układ planera moim priorytetem była możliwość zaplanowania całej doby. Korzystam z tego rozwiązania rzadko, jednak czasami się przydaje. Dodatkowo przyjąłem, że maksymalna liczba najważniejszych zadań na jeden dzień to cztery, przy czym jedno z nich jest priorytetem. Dorzuciłem do tego miejsce na notatki i podsumowanie dnia, a układ planowania ująłem w dwóch kolumnach o różnym przeznaczeniu.
Dodatkowym atutem jest jego papierowa wersja, dzięki czemu łatwo jest mieć na oku cały dzień bez konieczności ciągłego spoglądania w ekran komputera lub telefonu.
Poniżej znajdziesz krótki opis sposobu korzystania z planera.
1. DATA
Czyli miejsce na wpisanie daty dnia, który planuję.
2. PRIORYTETY
Na każdy dzień można ustalić maksymalnie cztery priorytety, o czym wspomniałem już wcześniej. Przy czym jeden jest priorytetem dnia, a trzy pozostałe to ważne cele, które chcę wykonać. Nie zawsze będą zaplanowane wszystkie cztery priorytety, niekiedy zdarzy się, że będzie ich mniej np. dwa lub jeden.
3. CZTERY LINIE, KTÓRE DZIELĄ MÓJ DZIEŃ NA PIĘĆ CZĘŚCI
W pierwszej kolejności zaznaczam czterema linami:
- godzinę, o której wstaję,
- godzinę, o której zaczynam pracę,
- godzinę, o której kończę pracę,
- godzinę, o której idę spać.
Każda z powstałych części ma trochę inny charakter i inny charakter mają też zadania, które w tym czasie realizuję.
4. ZADANIA ZAJMUJĄCE OKREŚLONY ODCINEK CZASU
Następnie w pierwszej kolumnie zapisuję zadania, które zajmują pewien blok czasu lub odbywają się o określonych godzinach. Czas potrzebny na ich wykonanie oznaczam na planie za pomocą klamer.
5. ZADANIA BEZ OKREŚLONEGO TERMINU WYKONANIA
Kolumna druga służy do zapisywania zadań, które mogę wykonać o dowolnej porze jednak w pewnych ramach godzinowych (które wyznaczają, wcześniej omówione, cztery linie). Do takich zadań należą np. telefony do rodziny, udzielanie się w social mediach, płacenie rachunków, księgowość domowa, różne drobne prace domowe itp.
6. NOTATKI
Ta część planera przeznaczona jest do zapisywania notatek, informacji, czy zadań, które trzeba wykonać w najbliższych dniach. Pod koniec dnia robię przegląd notatek i umieszczam je w planie na kolejny dzień/tydzień, albo w innym właściwym dla nich miejscu.
7. PODSUMOWANIE DNIA
To miejsce na kilka krótkich uwag na temat dnia. Podsumowanie tego, co udało mi się zrobić, tego czego nie zrobiłem i dlaczego. Tu zapisuję również inne uwagi na temat mijającego dnia.
Możesz pobrać planer dzienny za darmo i wypróbować jego zalety samemu. Jedyne, o co Cię poproszę to o polubienie mojego fanepaga na Facebooku.
>>>Pobierz planer dnia.<<<
Jeżeli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność swoich planów przeczytaj też te artykuły: