Czy można zaplanować tydzień nielinearnie? Czy planowanie tygodnia może być zabawą, a jego plan bardziej przypominać kolarz, aniżeli plan lekcji ze szkoły lub terminarz z korpo? Tak może, w tym artykule zobaczysz jak wykorzystać mapy myśli do planowania tygodnia.
CO TO JEST MAPA MYŚLI?
Mapa myśli to szczególny rodzaj notowania, mający według jego twórców, dwóch brytyjskich naukowców: Tony’ego Buzana i Barry’ego Buzana (tak to bracia):
- zwiększać efektywność pracy
- zwiększać efektywność zapamiętywania,
- aktywować intuicję,
dzięki wykorzystaniu synergicznej współpracy obu półkul mózgowych.
Czyli ma nam pomóc usystematyzować i zapamiętać wiedzę, ale nie tylko. W artykule na temat map myśli znajdziesz więcej jej zastosowań, w tym natomiast chciałbym się skupić na jednym z nich. Zresztą jednym z najrzadziej omawianych i opisywanych zastosowań map myśli, a więc planowaniu zadań i aktywnościach.
JAK PLANOWAĆ ZA POMOCĄ MAPY MYŚLI?
Poniżej znajdziesz trzy najbardziej popularne sposoby planowania tygodnia za pomocą map myśli, czyli planowanie:
- niesformalizowane,
- za pomocą obszarów życia,
- z wykorzystaniem poszczególnych dni tygodnia.
PLANOWANIE NIESFORMALIZOWANE
Sprowadza się do zgromadzenia wokół głównego tematu wszystkich aktywności, które chcemy wykonać w danym tygodniu. Spis następuje w luźny i niesformalizowany sposób.
PLANOWANIE ZA POMOCĄ OBSZARÓW ŻYCIA
W przypadku planowania za pomocą obszarów życia można potraktować planowanie niesformalizowane, jako wstęp do planowania za pomocą obszarów życia. I na jej podstawie stworzyć plan z bardziej przejrzystą strukturą.
PLANOWANIE W OPARCIU O DNI TYGODNIA
To trzecia wersja planowania tygodnia za pomocą map myśli, która łączy w sobie zalety planowania za pomocą obszarów życia oraz poszczególnych dni tygodnia.