Przygoda z podcastami w moim przypadku zaczęła się wcale nie od podcastów, ale od audiobooków. Potem dopiero sięgnąłem po podcasty. I żałuję, że nie odkryłem ich wcześniej.
Jeżeli nie słuchałeś do tej pory podcastów, to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zmienisz to. Co prawda o ich zaletach wspominałem już przy okazji artykułu o pożeraczu czasu, jakim są dojazdy do i z pracy/szkoły/uczelni. Teraz podam Ci jednak kilka innych powodów, dla których warto po nie sięgnąć.
1. POZYTYWNY MULTITASKING, CZYLI DWA W JEDNYM
To chyba jedna z nielicznych form multitaskingu, którą akceptuję i uważam za efektywną. Z jednej strony jest podcast, którego słucham, a z drugiej czynność, którą wykonuję. Zazwyczaj słucham podcastów podczas sprzątania, prasowania, biegania, jazdy rowerem lub samochodem. Czyli wtedy, gdy wykonuję proste, dobrze wyuczone, czynności fizyczne.
2. ŹRÓDŁO WIEDZY
Podcasty to kopalnia wiedzy. Wystarczy, że wybierzesz interesującą Cię dziedzinę, a okaże się, że jest mnóstwo podcastów na dany temat.
3. MOŻESZ UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH
Możesz uczyć się języków obcych, słuchając podcastów i do tego możesz to robić na dwa sposoby. Pierwszy to słuchanie podcastów poświęconych nauce danego języka obcego. Drugi to słuchanie obcojęzycznych podcastów na tematy, które Cię interesują. W tym drugim przypadku korzyści są podwójne. Z jednej strony zdobywasz wiedzę z obszaru, który Cię interesuje, a z drugiej strony „mimochodem” poprawiasz znajomość języka obcego.
4. SŁUCHAJĄC PODCASTÓW CZUJESZ SIĘ, JAKBYŚ UCZESTNICZYŁ W ROZMOWIE
Może nie do końca jest to uczestniczenie w rozmowie, ale przysłuchiwanie się jej. Dodatkowo wsłuchując się w głos podcasterów i ich emocje, możemy lepiej poznać nie tylko temat, o którym mówią, ale również ludzi, którzy o nim opowiadają. Zwłaszcza że wiele podcastów to wywiady lub dyskusje dwóch, lub kilku osób. Wtedy wrażenie uczestnictwa w dyskusji, co prawda biernego, jest jeszcze większe.
5. PODCASTY SĄ DARMOWE
Myślę, że ten punkt nie wymaga szerszego komentarza 🙂
NA CZYM SŁUCHAĆ?
Podcastów możesz słuchać na dowolnym urządzeniu, komputerze, smartfonie, tabletcie, czy telewizorze 😉 Przypuszczam jednak, że najczęściej będziesz sięgał po podcasty, korzystając z telefonu komórkowego.
Zatem, jeżeli jesteś posiadaczem iPhona, to wybór jest oczywisty iTunes. Natomiast jeżeli posiadasz urządzenie z androidem, wybór jest mniej oczywisty. Aplikacji do słuchania podcastów jest mnóstwo, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Ja korzystam ze Spotify, który jest darmowy, ale ma „trochę” nieintuicyjną nawigację. Co prawda jest sporo płatnych aplikacji, które tej wady nie mają, ale jeżeli zaczynasz słuchania podcastów i jeszcze nie wiesz, czy Ci się to spodoba, to nie zaczynałbym od nich, tylko wybrał jedną z darmowych.
KOGO SŁUCHAĆ?
Odpowiem przewrotnie. Słuchaj kogo chcesz. Nie mam wiedzy ani kompetencji do tego, by autorytarnie powiedzieć, które podcasty są dobre, a które złe. Zwłaszcza że może Cię interesować coś zupełnie innego niż mnie.
Zresztą ja sam słucham podcastów w bardzo wybiórczy sposób. Szukam podcastów na bardzo konkretne tematy. Gdy szukałem informacji na temat lepszego pisania newsletterów, przesłuchałem kilkanaście podcastów na ten temat autorstwa różnych podcasterów. Z każdego z tych podcastów wyciągnąłem coś dla siebie.
Jeżeli zaczynasz przygodę z podcastami, to polecam Ci dwa wyjścia:
- możesz tak jak ja buszować po podcastach i wybrać te, które najbardziej Cię interesują,
- możesz poszukać wśród twórców podcastów swoich ulubionych blogerów, youtuberów, czy innych osób, które śledzicie w internecie.
Jeżeli już słuchasz podcastów, to proszę, podziel się w komentarzu podcastami, które polecasz.