Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Porozumienie bez przemocy: O języku serca

Czy wiesz jak mocno sposób, w jaki mówimy i to, co mówimy, wpływa na to, jak się zachowujemy wobec innych i jak inni nas odbierają? Jeżeli nie to książka Porozumienie bez przemocy: O języku serca dla Ciebie. Marshall B. Rosenberg wprowadza swoich czytelników, i robi to naprawdę dobrze, w meandra porozumiewania się bez stosowania przemocy słownej.

Marshall B. Rosenberg to doktor psychologii klinicznej, działacz na rzecz pokoju i założyciel Ośrodka Porozumienie Bez Przemocy. Wielokrotnie nagradzany za wkład wniesiony w zapobieganie przemocy, promowanie pokojowych rozwiązań oraz dialogu pomiędzy ludźmi – zwłaszcza tymi zwaśnionymi. Doktor Rosenberg jest autorem wielu publikacji z zakresu psychologii, relacji między ludzkich, rozwiązywania konfliktów, ale chyba najbardziej doniosłą w jego dorobku publikacją jest Porozumienie bez przemocy: O języku serca.

W książce znajdziemy porady z zakresu komunikacji, wyrażania emocji i spostrzeżeń bez osądzania innych, rozpoznawania własnych uczuć, brania odpowiedzialności za te uczucia, właściwego wypowiadania próśb, empatycznego słuchania, wyrażania gniewu i radzenia sobie z własnymi emocjami, a także z zakresu użycia siły, czy służeniu innym radą. Dużo jak na tak cienką książkę (trochę ponad 200 stron).

Nie jest to jednak nudny traktat teoretyczny, a raczej przydatny poradnik. Autor w celu prezentowania treści zawartych w książce w sposób bardziej przystępny wykorzystuje anegdoty, przykłady i pokazowe dialogi. Książka proponuje intuicyjny sposób nauki porozumiewania się bez przemocy. Autor nie stara się narzucić nam nowego narzędzia postępowania, ale dąży do zmiany naszego nastawienia do innych ludzi i do komunikacji. Im bardziej zagłębiamy się w prezentowane w niej treści, tym więcej odkrywamy schematów językowych, które utrudniają nam porozumiewanie się i budowanie więzi z innymi. To również książka, która ułatwia zrozumienie własnych emocji i potrzeb. Emocji, które wpływają na sposób, w jaki się komunikujemy. Należy jednak pamiętać, że zmiana nawyków językowych i zachowań nie jest łatwa i wymaga ciągłej uwagi i pracy z naszej strony.

Na marginesie mogę dodać dla tych, którzy znają 7 nawyków skutecznego działania S. R. Covey’a, że Porozumienie bez przemocy to do doskonałe rozszerzenie i rozwinięcie nawyku piątego: staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym.

Podsumowując, tę książkę powinien przeczytać każdy, ponieważ w życiu każdego z nas dochodzi do sytuacji konfliktowych i nieporozumień. Dlatego warto znać „narzędzia”, które umożliwiają rozwiązanie tego typu sytuacji.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rozwój osobisty jako gra rpg

Jestem wielkim fanem gier fabularnych. Grałem w Warhammera, Zew Cthulhu, Dzikie Pola, Cyberpunka 2020, Falouta 1 i 2, Baldur’s Gate, Wiedźmina i masę innych gier