// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Porządkowanie – część 11: Pokój dziecięcy

To jedna z przestrzeni, które potrafią bardzo szybko zapełnić się masą przedmiotów, a słowo bałagan może stać się synonimem słów pokój dziecięcy.

 

Z DZIECKIEM, CZY BEZ?

To odwieczne pytanie, które stawiają sobie rodzice, gdy mają zabrać się za sprzątanie pokoju dziecięcego. Gdy nasza córka była młodsza, sprzątaliśmy sami, teraz gdy jest starsza, duże porządki robimy razem, a mniejsze, codzienne i cotygodniowe, robi samemu. To uczy odpowiedzialności za swój pokój i swoje rzeczy.

 

KROKI PORZĄDKOWANIA

KROK 1. SPRAWDŹ CO MASZ

W pokoju dziecięcym warto porządek robić systematycznie, szafa po szafie. Opróżnij każdą z nich ze znajdujących się tam rzeczy.

 

KROK 2. ZDECYDUJ CO DALEJ

Wykorzystaj do tego metodę „czterech pudełek”. Pisałem już o niej przy okazji omawiania nawyków i strategii. Aby rozpocząć porządkowanie, znajdź cztery pudełka lub zrób miejsce na podłodze na cztery stosiki. Oznacz pudełka w następujący sposób:

  • Zatrzymać – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz zachować,
  • Nie wiem – w tym pudełku umieść wszystkie przedmioty, co do których nie możesz się zdecydować, czy je wyrzucić, czy je zachować,
  • Wyrzucić – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz wyrzucić. Tu powinny znaleźć się wszystkie zabawki, które są popsute, niekompletne lub zniszczone,
  • Do rozdania – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz podarować innym. To miejsce, w którym powinny znaleźć się zabawki, z których dziecko już wyrosło lub nie pasują do jego zainteresowań.

Po przygotowaniu pudełek wyrzuć wszystko, co znalazło się w pudełku „wyrzucić”. Gdy to zrobisz, przejdź do pudełka, w którym znalazły się przedmioty o niepewnym statusie. Przejrzyj je jeszcze raz i zdecyduj, do którego z trzech pozostałych pudełek powinny trafić. Wybór powinien być o wiele łatwiejszy niż na początku.

My zamiast pudełek „Nie wiem” i „Do rozdania” stosujemy jedno pudełko „Do piwnicy”. Dopiero po jakimś czasie (3-6 miesiącach) rzeczy, które się tam znajdują, rozdzielamy na te, które oddamy i na te które córka chce zachować na pamiątkę. Wiem, że to może nie jest minimalistyczne podejście, ale jest to podejście empatyczne i szanujące zdanie dziecka.

 

KROK 3. POSPRZĄTAJ

Przed ułożeniem wszystkiego na miejsce posprzątaj wszystkie powierzchnie, w tym szafki, szuflady, czy półki.

 

KROK 4. ZORGANIZUJ

Teraz czas przejść do pudełka „zatrzymać”. Wszystkie rzeczy, które się w nim znalazły rozmieść w odpowiednich dla nich miejscach.

 

KROK 5. ROZDAJ

Na koniec możesz sprzedać lub rozdać rzeczy z pudełka „Do rozdania”.

 

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.

 

Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

Zastanawiasz się jak zacząć spełniać marzenia?

Oto ponad 150 stronicowy poradnik, który pomoże Ci wystartować i wytrwać w realizacji marzeń.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Porozmawiajmy o zmianie

Do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć. Również do zmian. Przejść drogę od ignorancji, przez świadomość problemu, do działania i zbudowania trwałej zmiany. Brzmi prosto. Pewnie, że

Odpoczynek

Odpoczynek to nie tylko nieodzowny element produktywności, ale również sam odpoczynek jest czynnością super produktywną. Jeżeli myślisz inaczej, to mam zamiar zmienić Twoje zdanie. Przekonać