Łazienka to małe pomieszczenie, wobec którego mamy duże wymagania. Chcemy, aby zmieściły się w niej środki czystości, papier toaletowy, środki higieny osobistej, ręczniki, czy lekarstwa (jeżeli nie trzymacie ich w kuchni lub gdzie indziej). Do tego dochodzi masa innych drobnych przedmiotów.
Pół biedy jak są one pochowane po szufladach lub szafkach, gorzej gdy są porozstawiane po blatach i po kątach. Powoduje to dezorganizację i ciągłe poczucie bałaganu.
Największym wyzwaniem w porządkowaniu łazienki jest znalezienie miejsca dla tych wszystkich dużych i małych przedmiotów.
KROKI PORZĄDKOWANIA
KROK 1. SPRAWDŹ CO MASZ
Opróżnij wszystkie szafy, szafki, półki i blaty ze znajdujących się tam rzeczy. Następnie posegreguj je na różne grupy produktów:
- produkty do mycia – na przykład szampony, żele, czy mydła,
- produkty do pielęgnacji – na przykład balsamy, oliwki, dezodoranty, czy perfumy,
- środki higieniczne – na przykład papier toaletowy, waciki, czy patyczki,
- preparaty do włosów – na przykład pianki do włosów, balsamy, odżywki, lakiery, czy żele,
- sprzęty – na przykład suszarka, depilator czy prostownica,
- kosmetyki – na przykład lakiery do paznokci, pudry, podkłady, szminki, czy cienie do powiek,
- środki czystości – na przykład mleczko do mycia powierzchni ceramicznych, środki do mycia toalety, płyn do mycia szyb, czy proszki do prania,
- ręczniki,
- leki,
- inne – na przykład gąbki, czy pumeksy.
Dodatkowo ten podział możesz uzupełnić o posegregowanie takich rzeczy jak środki do mycia, pielęgnacji, higieny, czy kosmetyki, według osób, które z nich korzystają.
KROK 2. ZDECYDUJ CO DALEJ
Wykorzystaj do tego metodę „czterech pudełek”. Pisałem już o niej przy okazji omawiania nawyków i strategii. Aby rozpocząć porządkowanie, znajdź cztery pudełka lub zrób miejsce na podłodze na cztery stosiki. Oznacz pudełka w następujący sposób:
- Zatrzymać – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz zachować,
- Nie wiem – w tym pudełku umieść wszystkie przedmioty, co do których nie możesz się zdecydować, czy je wyrzucić, czy je zachować,
- Wyrzucić – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz wyrzucić,
- Do rozdania – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz podarować innym.
Po przygotowaniu pudełek, wyrzuć wszystko, co znalazło się w pudełku „wyrzucić”. Gdy to zrobisz, przejdź do pudełka, w którym znalazły się przedmioty o niepewnym statusie. Przejrzyj je jeszcze raz i zdecyduj, do którego z trzech pozostałych pudełek powinny trafić. Wybór powinien być o wiele łatwiejsze niż na początku.
KROK 3. POSPRZĄTAJ
Przed ułożeniem wszystkiego na miejsce posprzątaj wszystkie powierzchnie, w tym szafki, szuflady, czy półki. Nie wspominam o prysznicu, umywalce, wannie, czy toalecie, bo to mam nadzieję oczywistość 😉
KROK 4. ZORGANIZUJ
Teraz czas przejść do pudełka „zatrzymać”. Wszystkie rzeczy, które się w nim znalazły rozmieść w odpowiednich dla nich miejscach.
KROK 5. ROZDAJ
Na koniec możesz sprzedać lub rozdać rzeczy z pudełka „Do rozdania”.
SPRYTNE ROZWIĄZANIA
Jedną z frustrujących rzeczy w większości łazienek jest problem ze znalezieniem miejsca dla wszystkich znajdujących się w niej przedmiotów. Łazienki są zazwyczaj mała i brakuje w nich miejsca do wstawienia odpowiednio dużej szafy. Dodatkowo może do tego dojść brak półek i odpowiednich szuflad.
Poniżej kilka pomysłów na to jak poradzić sobie z bałaganem w łazience:
- duża szafa – jeżeli masz możliwość, kup szafę do łazienki, w której zmieszczą się nie tylko kosmetyki i chemia domowa, ale również pralka, papier toaletowy i rzeczy do prania,
- szafka pod zlewem – i to najlepiej z samymi szufladami, to jedno z fajniejszych rozwiązań, dzięki którym można uporządkować drobniejsze przedmioty, takie jak nożyczki, lakiery do paznokci, szczotki do włosów, maszynki do golenia, waciki itp.,
- półka nad drzwiami – jeżeli masz mało miejsca, zamontuj półkę lub szafkę nad drzwiami do łazienki. Możesz tam umieścić rzeczy, po które sięgasz rzadziej.
TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.
Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:
W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie
4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją
Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?