Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Porządkowanie – część 5: Łazienka

Łazienka to małe pomieszczenie, wobec którego mamy duże wymagania. Chcemy, aby zmieściły się w niej środki czystości, papier toaletowy, środki higieny osobistej, ręczniki, czy lekarstwa (jeżeli nie trzymacie ich w kuchni lub gdzie indziej). Do tego dochodzi masa innych drobnych przedmiotów.

Pół biedy jak są one pochowane po szufladach lub szafkach, gorzej gdy są porozstawiane po blatach i po kątach. Powoduje to dezorganizację i ciągłe poczucie bałaganu.

Największym wyzwaniem w porządkowaniu łazienki jest znalezienie miejsca dla tych wszystkich dużych i małych przedmiotów.

 

KROKI PORZĄDKOWANIA

KROK 1. SPRAWDŹ CO MASZ

Opróżnij wszystkie szafy, szafki, półki i blaty ze znajdujących się tam rzeczy. Następnie posegreguj je na różne grupy produktów:

 • produkty do mycia – na przykład szampony, żele, czy mydła,
 • produkty do pielęgnacji – na przykład balsamy, oliwki, dezodoranty, czy perfumy,
 • środki higieniczne – na przykład papier toaletowy, waciki, czy patyczki,
 • preparaty do włosów – na przykład pianki do włosów, balsamy, odżywki, lakiery, czy żele,
 • sprzęty – na przykład suszarka, depilator czy prostownica,
 • kosmetyki – na przykład lakiery do paznokci, pudry, podkłady, szminki, czy cienie do powiek,
 • środki czystości – na przykład mleczko do mycia powierzchni ceramicznych, środki do mycia toalety, płyn do mycia szyb, czy proszki do prania,
 • ręczniki,
 • leki,
 • inne – na przykład gąbki, czy pumeksy.

Dodatkowo ten podział możesz uzupełnić o posegregowanie takich rzeczy jak środki do mycia, pielęgnacji, higieny, czy kosmetyki, według osób, które z nich korzystają.

 

KROK 2. ZDECYDUJ CO DALEJ

Wykorzystaj do tego metodę „czterech pudełek”. Pisałem już o niej przy okazji omawiania nawyków i strategii. Aby rozpocząć porządkowanie, znajdź cztery pudełka lub zrób miejsce na podłodze na cztery stosiki. Oznacz pudełka w następujący sposób:

 • Zatrzymać – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz zachować,
 • Nie wiem – w tym pudełku umieść wszystkie przedmioty, co do których nie możesz się zdecydować, czy je wyrzucić, czy je zachować,
 • Wyrzucić – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz wyrzucić,
 • Do rozdania – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz podarować innym.

Po przygotowaniu pudełek, wyrzuć wszystko, co znalazło się w pudełku „wyrzucić”. Gdy to zrobisz, przejdź do pudełka, w którym znalazły się przedmioty o niepewnym statusie. Przejrzyj je jeszcze raz i zdecyduj, do którego z trzech pozostałych pudełek powinny trafić. Wybór powinien być o wiele łatwiejsze niż na początku.

 

KROK 3. POSPRZĄTAJ

Przed ułożeniem wszystkiego na miejsce posprzątaj wszystkie powierzchnie, w tym szafki, szuflady, czy półki. Nie wspominam o prysznicu, umywalce, wannie, czy toalecie, bo to mam nadzieję oczywistość 😉

 

KROK 4. ZORGANIZUJ

 Teraz czas przejść do pudełka „zatrzymać”. Wszystkie rzeczy, które się w nim znalazły rozmieść w odpowiednich dla nich miejscach.

 

KROK 5. ROZDAJ

Na koniec możesz sprzedać lub rozdać rzeczy z pudełka „Do rozdania”.

 

SPRYTNE ROZWIĄZANIA

Jedną z frustrujących rzeczy w większości łazienek jest problem ze znalezieniem miejsca dla wszystkich znajdujących się w niej przedmiotów. Łazienki są zazwyczaj mała i brakuje w nich miejsca do wstawienia odpowiednio dużej szafy. Dodatkowo może do tego dojść brak półek i odpowiednich szuflad.

Poniżej kilka pomysłów na to jak poradzić sobie z bałaganem w łazience:

 • duża szafa – jeżeli masz możliwość, kup szafę do łazienki, w której zmieszczą się nie tylko kosmetyki i chemia domowa, ale również pralka, papier toaletowy i rzeczy do prania,
 • szafka pod zlewem – i to najlepiej z samymi szufladami, to jedno z fajniejszych rozwiązań, dzięki którym można uporządkować drobniejsze przedmioty, takie jak nożyczki, lakiery do paznokci, szczotki do włosów, maszynki do golenia, waciki itp.,
 • półka nad drzwiami – jeżeli masz mało miejsca, zamontuj półkę lub szafkę nad drzwiami do łazienki. Możesz tam umieścić rzeczy, po które sięgasz rzadziej.

 

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.

 

Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Miracle morning, czyli cudowne poranki

Miracle morning, czyli cudowne poranki. Brzmi świetnie. Prawda? Pewnie słysząc te słowa, też tak jak ja, widzisz, ludzi wstających z uśmiechem na ustach, i radośnie

5 powodów dlaczego planuję

Mam masę marzeń, celów i działań, które chcę podjąć. I trudno by było je zrealizować, gdybym nie planował. Zresztą jest takie powiedzenie, że cel bez