Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Porządkowanie – część 6: Sypialnia

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu. Jakąś 1/3 naszego życia, co prawda śpiąc, ale jednak bałagan i nieporządek mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.

W sypialni może znaleźć się sporo niepotrzebnych rzeczy, które ukrywają się w różnych zakamarkach sypialni:

  • pod łóżkiem,
  • w szafach,
  • w komodach,
  • szafach ubraniowych – o tych będzie w następnym artykule.

Zatem warto podejść do jej sprzątania etapami. Zamiast tak jak przy sprzątaniu łazienki wszystko wyrzucić i posegregować, tym razem warto sprzątać każdy mebel oddzielnie, np. łóżko, szafkę, komodę, czy kartony pod łóżkiem.

 

KROKI PORZĄDKOWANIA

KROK 1. SPRAWDŹ CO MASZ

Opróżnij po kolei każdą szafę, komodę, szafkę, półkę czy blat ze znajdujących się tam rzeczy.

 

KROK 2. ZDECYDUJ CO DALEJ

Wykorzystaj do tego metodę „czterech pudełek”. Pisałem już o niej przy okazji omawiania omawiania nawyków i strategii. Aby rozpocząć porządkowanie, znajdź cztery pudełka lub zrób miejsce na podłodze na cztery stosiki. Oznacz pudełka w następujący sposób:

  • Zatrzymać – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz zachować,
  • Nie wiem – w tym pudełku umieść wszystkie przedmioty, co do których nie możesz się zdecydować, czy je wyrzucić, czy je zachować,
  • Wyrzucić – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz wyrzucić,
  • Do rozdania – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz podarować innym.

Po przygotowaniu pudełek wyrzuć wszystko, co znalazło się w pudełku „wyrzucić”. Gdy to zrobisz, przejdź do pudełka, w którym znalazły się przedmioty o niepewnym statusie. Przejrzyj je jeszcze raz i zdecyduj, do którego z trzech pozostałych pudełek powinny trafić. Wybór powinien być o wiele łatwiejszy niż na początku.

 

KROK 3. POSPRZĄTAJ

Przed ułożeniem wszystkiego na miejsce posprzątaj sypialnię, w tym łóżko, szafki, szuflady i półki. Przy okazji porządków zmień pościel na łóżku i wypierz narzuty.

 

KROK 4. ZORGANIZUJ

 Teraz czas przejść do pudełka „zatrzymać”. Wszystkie rzeczy, które się w nim znalazły rozmieść w odpowiednich dla nich miejscach.

 

KROK 5. ROZDAJ

Na koniec możesz sprzedać lub rozdać rzeczy z pudełka „Do rozdania”.

 

SPRYTNE ROZWIĄZANIA

ZACZNIJ OD MAŁEGO

Sypialnie mogą wyglądać podejrzanie schludnie, nawet wtedy gdy jest w nich pełno zbędnych przedmiotów i ukrytego po szafach bałaganu. Nie lekceważ sypialni i czasu, jaki możesz w niej spędzić na sprzątaniu. Na początek zacznij od czegoś małego. Mały sukces da Ci siłę do robienia porządków w kolejnych miejscach sypialni.

 

MAŁE POJEMNIKI NA DROBNE PRZEDMIOTY

Drobne rzeczy mają tendencję do gromadzenia się w sypialni. To zazwyczaj tam można znaleźć zegarki, biżuterię, opaski do włosów, bibeloty, czy drobne pamiątki. I nie jest to nic złego, po prostu w sypialni są zawsze pod ręką.

Możesz zachować te przedmioty, ale aby był tu porządek, zainwestuj w skrzyneczki, małe pojemniki, ceramiczne naczynia, kosze, tace lub organizery do szuflad. Przechowuj podobne przedmioty z podobnymi przedmiotami, aby wiedzieć, po który pojemnik sięgnąć, gdy szukasz czegoś konkretnego. Na przykład biżuteria z biżuterią, pamiątki z pamiątkami itd.

 

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.

 

Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rozwój osobisty jako gra rpg

Jestem wielkim fanem gier fabularnych. Grałem w Warhammera, Zew Cthulhu, Dzikie Pola, Cyberpunka 2020, Falouta 1 i 2, Baldur’s Gate, Wiedźmina i masę innych gier