Procedura OATS to kolejna prosta technika planowania, którą omawiam na blogu. W przeciwieństwie do omawianej wcześniej metody TRZOS pozwala planować cele i działania niezbędne do ich osiągnięcia.
PROCEDURA OATS W PIGUŁCE
Procedurę OATS rozpropagował Mike Clayton w książce “Zarządzanie czasem. Jak efektywnie planować i realizować zadania”. Nazwa jest akronimem pochodzącym z angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza OWIES 🙂
- O – outcomes – wyniki,
- A – activities – działania,
- T – time – czas,
- S – Schedule – plan.
O – OUTCOMES – WYNIKI
W pierwszym kroku określ jakie wyniki/efekty chcesz osiągnąć w ciągu określonego czasu, na przykład dnia, tygodnia, miesiąca, kwartału czy roku. Możesz wyznaczyć więcej niż jeden cel, ale nie powinno być ich więcej niż sześć.
A – ACTIVITIES – DZIAŁANIA
Kolejnym krokiem będzie wypisanie wszystkich niezbędnych działań, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone wyniki. Warto zrobić to dość szczegółowo by potem nie mieć problemów z interpretacją zbyt ogólnych punktów.
T – TIME – CZAS
W kroku trzecim określ czas, jaki będziesz potrzebował na wykonanie poszczególnych działań. Wykorzystuj do tego swoje wcześniejsze doświadczenie i wiedzę innych. Jeżeli nadal nie będziesz wiedział ile czasu zajmie Ci dana czynność, skorzystaj z poniższych podpowiedzi:
- postaraj się znaleźć w swojej przeszłości podobne zadania, które już wykonywałeś i wykorzystaj je do oszacowania czasu planowanego działania,
- podziel działania na mniejsze zadania i oszacuj czas potrzeby do wykonania tych zadań. Następnie zsumuj poszczególne czasy ze sobą.
S – SCHEDULE – PLAN
Zaplanuj kiedy będziesz wykonywał konkretne działania. Określ nie tylko dzień, ale w miarę możliwości wskaż również godzinę lub ramy czasowe, w których będziesz zajmował się tylko tym celem.
KIEDY PROCEDURA OAST SPRAWDZA SIĘ NAJLEPIEJ?
Procedura OATS sprawdza się doskonale:
- w przypadku prostych i niezbyt skomplikowanych projektów,
- masz problem z motywacją, bo nie widzisz połączenia zadań z celami. OATS pozwala znaleźć takie bezpośrednie powiązanie,
- nie lubisz skomplikowanych metod i technik planowania,
- lubisz tworzyć listy zadań.