Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Prosta metoda określania przyczyn niepowodzenia w realizacji zadań

Czasami jest tak, że wszystko, co zaplanowaliśmy, kończy się wyłącznie na planach. Realizacja zadań opóźnia się lub w ogóle nie udaje się ich zrealizować. Dodatkowo nie jesteśmy w stanie powiedzieć, dlaczego tak się stało i na co przeznaczyliśmy czas.

Jeżeli tak masz, to nie martw się jest na to proste rozwiązanie, które pomogło mi pozbyć się wielu zgubnych nawyków, utrudniających realizację moich planów. Poniżej omawiam jak zastosować tę metodę praktyce.

 

4 KROKI DO OKREŚLENIA PRZYCZYNY NIEPOWODZENIA W REALIZACJI ZADAŃ

1. Określenie przyczyn niepowodzenia w wykonywaniu zadań. Krok ten zazwyczaj zajmie Ci najwięcej czasu i będzie wymagał dokonywania codziennych podsumowań tego, co zrobiłeś i tego, czego nie zrobiłeś.

Przy każdym z zadań, które miałeś do wykonania, a nie wykonałeś lub zrobiłeś z opóźnieniem, napisz dlaczego tak się stało. Nie rozpisuj się, wystarczy kilka słów kluczy, takich jak: błąd, zmęczenie, buszowanie po Internecie, oglądanie telewizji, itp.

2. Po upływie 1 – 2 tygodni dokonaj podsumowania przyczyn niepowodzenia w formie tabelarycznej.

Przyczyna Liczba wystąpień
Błąd 2
Przeglądanie Internetu 17
Zmęczenie 4
Zmiana priorytetów 3
Granie w gry komputerowe 12
Oglądanie telewizji 9
Nieprzewidziane zdarzenie 5

3. Uporządkuj ww. przyczyny, poczynając od tych najczęściej występujących do tych, które występują najrzadziej. Dodaj dodatkową kolumnę z procentowym udziałem, każdej z przyczyn w całkowitej liczbie przyczyn.

Przyczyna Liczba wystąpień Udział procentowy
Przeglądanie Internetu 17 33%
Granie w gry komputerowe 12 23%
Oglądanie telewizji 9 17%
Nieprzewidziane zdarzenie 5 10%
Zmęczenie 4 8%
Zmiana priorytetów 3 6%
Błąd 2 4%

4. Przedstaw na wykresie wszystkie przyczyny problemów z wykonywaniem zadań. Najlepiej sprawdza się wykres kołowy (taki jak poniżej).

przyczyny niepowodzeń

Już na podstawie tak przygotowanego wykresu widać, które przyczyny odpowiadają za większość naszych niepowodzeń w realizacji planów. I to właśnie od nich należy rozpocząć likwidację złych nawyków.

 

2 DODATKOWE KROKI, BEZ KTÓRYCH SIĘ NIE OBĘDZIE

To, że znalazłeś odpowiedź na pytanie, dlaczego masz opóźnienia, lub zawalasz zadania, to dopiero jedna trzecia drogi do sukcesu. Pozostają jeszcze dwa kolejne kroki, które odpowiadają za dwie trzecie tej drogi.

5. Określenie sposobu likwidacji najważniejszych przyczyn opóźnień w realizacji zadań lub braku ich wykonania.

6. Wdrożenie zaplanowanych działań w życie, czyli zastąpienie starych nawyków, nowymi.

Na koniec mam jeszcze pytanie, czy stosujesz jakąś metodę kontroli przyczyn braku realizacji zadań? Jeżeli tak to proszę, podziel się nią w komentarzu.

Czy znasz też metodę 5 Why, która również pomaga w poszukiwaniu przyczyn problemów?

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rozwój osobisty jako gra rpg

Jestem wielkim fanem gier fabularnych. Grałem w Warhammera, Zew Cthulhu, Dzikie Pola, Cyberpunka 2020, Falouta 1 i 2, Baldur’s Gate, Wiedźmina i masę innych gier