Czy stałeś kiedyś na rozstaju dróg i zastanawiałeś się, w którą stronę iść? Jedna droga prowadzi do dłuższej i cięższej pracy, druga do większej ilości czasu na rozrywkę i przyjemności. W którą stronę iść, jak rozwiązać, ten dylemat?
Czy dać się porwać wirowi pracy i spędzać w niej każdą godzinę życia pracując ponad siły i biorąc na siebie coraz więcej? Czy może podążyć za o wiele przyjemniejszą wizją, pełną czasu na rekreację, hobby i rozrywkę? Wiem, że patrzysz z sentymentem na tę drugą opcję (ja zawsze tam spoglądam z tęsknotą), ale i Ty i ja wiemy, że w świecie, w którym żyjemy, nie da się podążać tylko tą drugą drogą. Trzeba gdzieś pomiędzy tymi dwoma drogami znaleźć ścieżkę równowagi.
Jak więc znaleźć równowagę pomiędzy pracą a wypoczynkiem i jednocześnie pogodzić dwa wydawałoby się całkowicie sprzeczne ze sobą cele:
- wykonanie maksymalnej ilości pracy bez poczucia winy i wypalenia,
- posiadanie czasu wolnego, który możemy przeznaczyć na przyjemności i rozrywki, tak by czuć się wypoczętym.
POPRAWA JAKOŚCI DZIAŁANIA
Pierwszym krokiem jest poprawa jakości działania i to zarówno w czasie poświęcanym na pracę jak i w czasie wolnym. Podnosząc jakość działania, będziemy w stanie:
- zrobić więcej w pracy, bez potrzeby zaharowywania się na śmierć,
- zrobić więcej czasie wolnym, bez potrzeby marnowania czasu na bezmyślnym aktywności.
Jeżeli chcesz odpocząć to, zamiast oglądać programy, które Cię nie interesują lub bezsensownie skrolować media społecznościowe, zrób coś, co naprawdę Cię interesuje. Zamiast w pracy zajmować się pobocznymi sprawami i mało istotnymi kwestiami zrób w pierwszej kolejności to, co jest najważniejsze.
ENERGIA
Drugą kwestią, która ma wpływ na równowagę pomiędzy pracą a czasem wolnym, jest energia. Posiadanie czasu na działanie nie wystarczy. Wiele z zadań, które mamy do wykonania wymaga nie tylko czasu, ale także skupienia i dużej ilości energii. Aby utrzymać lub zwiększyć poziom swojej energii niezbędna jest właściwa dieta, sen, ćwiczenia i odpoczynek.
Kiedyś, gdy czułem się w jej trakcie zmęczony, włączałem przeglądarkę internetową i buszowałem po Internecie, ale to nie działało. Teraz zamiast tego wstaję od komputera na kilka lub kilkanaście minut. Idę popatrzeć przez okno, robię sobie herbatę lub siadam z zamkniętymi oczami i przez chwilę nic nie robię. Ten rodzaj przerwy pozwala mi odzyskać energię szybciej niż, gdybym przeglądał bezcelowo Internet.
WYRAŹNA GRANICA
Trzecią kwestią do rozwiązania jest wyraźne oddzielenie czasu pracy od czasu wolnego. Dzięki temu praca nie wkradnie się w Twój wolny czas i na odwrót.
HOBBY
Znajdź sobie jakieś hobby. Będzie Ci zdecydowanie łatwiej zakończyć pracę, gdy w domu będzie czekało na Ciebie wartościowe zajęcie, a nie tylko patrzenie się w błękitny ekran.
To wcale nie musi być coś wielkiego. Możesz zająć się rysowaniem, lepieniem garnków, szydełkowaniem, pisaniem, sklejaniem modeli, robieniem biżuterii, czytaniem książek.
Osiągniecie równowagi między pracą a czasem wolnym, może być trudne. Jednak gra jest warta naszego zaangażowania, nie tylko dlatego, że wpłynie pozytywnie na nasz czas wolny, ale również dlatego, że staniemy się bardziej produktywni.