Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

TEA – „Herbatka efektywności”

Poznaj „herbatkę”, która wpływa pozytywnie na Twoją efektywność. Aby jednak tak się stało, jej trzy składniki muszą pozostawać w harmonii.

 

CO TO JEST MODEL TEA?

To narzędzie, opracowane przez Assian Efficiency, do diagnozowania przyczyn problemów z efektywnością, produktywnością, realizacją planów i osiąganiem celów. Nazwa modelu wywodzi się od pierwszych liter trzech angielskich słów:

– Time, czyli czas,

– Energy, czyli energia,

– Attention, czyli uwaga/skupienie.

Kiedy wszystkie trzy elementy są na miejscu wszystko działa we właściwy sposób. Jednak, gdy zabraknie chociaż jednego z nich, plany zaczynają się sypać.

 

TIME – CZAS

Czas to pierwszy element produktywności według metody TEA. Gdy zauważamy problemy z produktywnością, to analizę zaczynamy od tego jak planujemy, jak wykorzystujemy czas, i w jaki sposób możemy poprawić jego wykorzystanie, aby być bardziej efektywnym.

 

ENERGY – ENERGIA

Energia jest drugim elementem, który pomaga być efektywnym. Można mieć doskonały plan, ale jeżeli brakuje energii, to nie ma też siły do pracy i łatwiej ulegamy prokrastynacji.

 

ATTENTION – UWAGA/SKUPIENIE

To umiejętność skupienia się na tym, co ważne. Skupienie pozwala na eliminowanie z życia dystraktorów, przeszkadzajek i innych odciągaczy uwagi.

 

3 PODSTAWOWE PROBLEMY

JEST ENERGIA I SKUPIENIE, ALE BRAKUJE CZASU

To sytuacja, w której masz energię i skupienie, ale brakuje Ci czasu do zrobienia tego, co sobie zaplanowałeś. W takich sytuacjach czujesz się przytłoczony liczbą zadań do wykonania. Zazwyczaj objawami braku czasu będą:

– często wypowiadane sformułowania: nie mam czasu; dla mnie doba musiałby mieć dwa razy tyle godzin itp.,

– zostawanie po godzinach lub wcześniejsze przychodzenie do pracy,

– kalendarz przepełniony spotkaniami i zadaniami do wykonania,

– ciągle poganianie siebie i innych.

Można sobie z tym problemem poradzić poprzez:

– blokowanie w kalendarzu czasu na określone czynności, na które teraz nie mamy czasu i trzymanie się tych godzin niezależnie od wszystkiego,

– poproszenie o pomoc,

– delegowanie zadań,

– zmienienie sposobu planowania lub udoskonalenie stosowanego obecnie,

– a jeżeli masz problem z odmawianiem innym, ćwiczenie asertywności.

 

JEST CZAS I SKUPIENIE, ALE BRAKUJE ENERGII

To sytuacja, w której masz czas i jesteś skupiony, ale nie masz energii i czujesz się wyczerpany. Będzie się to objawiać:

– problemami ze wstawaniem z łóżka,

– zasypianiem przy biurku,

– brakiem siły do zrobienia czegokolwiek,

– ogólnym zmęczeniem,

 – wypijaniem hektolitrów kawy i napojów energetycznych.

Z problemem braku energii można poradzić sobie poprzez właściwe wysypanie się i regularny odpoczynek.

 

JEST CZAS I ENERGIA, ALE BRAKUJE SKUPIENIA

To sytuacja, w której masz czas i energię, ale nie jesteś skupiony. Zazwyczaj czujesz się wtedy rozproszony. Rozproszenie będzie przejawiać się:

– częstym wypowiadaniem sformułowań: mam tyle do zrobienia, a nie wiem gdzie zacząć; najchętniej bym tego nie robił, ale muszę,

– robieniem różnych mało ważnych zadań (np. układanie długopisów, sprzątanie mieszkania, przeglądanie i katalogowanie zdjęcia z dzieciństwa), zamiast w tym czasie robić to, co dla nas najważniejsze (np. uczenie się do egzaminu, przygotowanie się do spotkania o pracę, czy spotkania z klientem),

– uleganie pokusą takim jak oglądanie seriali, buszowanie po Internecie, szwendanie się po Facebooku, czy granie w gry komputerowe.

Z problemem braku skupienia można sobie poradzić:

– poprzez usunięcie z widoku wszystkiego, co mogłoby odciągać naszą uwagę,

– zablokowanie przy użyciu odpowiednich aplikacji dostępu do internetu w telefonie i komputerze na czas wykonania danego zadania,

– zapisanie na kartce z planem dnia tylko jednego, najważniejszego do zrobienia zadania.

 

OD CZEGO ZACZĄĆ POPRAWĘ?

Poniżej proponowana kolejność poszukiwania źródeł problemu:

  1. Czas.
  2. Energia.
  3. Skupienie.

Zatem sprawdzasz najpierw, czy nie masz przeładowanego grafiku i masz odpowiednią ilość czasu na wykonanie zadań. Jeżeli czas nie jest problemem, to przyglądasz się swojemu poziomowi energii. Jeżeli jesteś wypoczęty i masz wystarczająco dużo czasu, to problem tkwi w skupieniu. W ten sposób bardzo szybko znajdziesz przyczynę braku rezultatów.

Czasami może się zdarzyć, że za brak efektywności będzie odpowiadać więcej niż jeden składnik. W ekstremalnych sytuacjach może wystąpić problem z wszystkimi trzema filarami metody TEA. W takich sytuacjach niezbędne będzie kompleksowe działanie w każdym z tych obszarów.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Miracle morning, czyli cudowne poranki

Miracle morning, czyli cudowne poranki. Brzmi świetnie. Prawda? Pewnie słysząc te słowa, też tak jak ja, widzisz, ludzi wstających z uśmiechem na ustach, i radośnie

5 powodów dlaczego planuję

Mam masę marzeń, celów i działań, które chcę podjąć. I trudno by było je zrealizować, gdybym nie planował. Zresztą jest takie powiedzenie, że cel bez