Poznaj „herbatkę”, która wpływa pozytywnie na Twoją efektywność. Aby jednak tak się stało, jej trzy składniki muszą pozostawać w harmonii.
CO TO JEST MODEL TEA?
To narzędzie, opracowane przez Assian Efficiency, do diagnozowania przyczyn problemów z efektywnością, produktywnością, realizacją planów i osiąganiem celów. Nazwa modelu wywodzi się od pierwszych liter trzech angielskich słów:
– Time, czyli czas,
– Energy, czyli energia,
– Attention, czyli uwaga/skupienie.
Kiedy wszystkie trzy elementy są na miejscu wszystko działa we właściwy sposób. Jednak, gdy zabraknie chociaż jednego z nich, plany zaczynają się sypać.
TIME – CZAS
Czas to pierwszy element produktywności według metody TEA. Gdy zauważamy problemy z produktywnością, to analizę zaczynamy od tego jak planujemy, jak wykorzystujemy czas, i w jaki sposób możemy poprawić jego wykorzystanie, aby być bardziej efektywnym.
ENERGY – ENERGIA
Energia jest drugim elementem, który pomaga być efektywnym. Można mieć doskonały plan, ale jeżeli brakuje energii, to nie ma też siły do pracy i łatwiej ulegamy prokrastynacji.
ATTENTION – UWAGA/SKUPIENIE
To umiejętność skupienia się na tym, co ważne. Skupienie pozwala na eliminowanie z życia dystraktorów, przeszkadzajek i innych odciągaczy uwagi.
3 PODSTAWOWE PROBLEMY
JEST ENERGIA I SKUPIENIE, ALE BRAKUJE CZASU
To sytuacja, w której masz energię i skupienie, ale brakuje Ci czasu do zrobienia tego, co sobie zaplanowałeś. W takich sytuacjach czujesz się przytłoczony liczbą zadań do wykonania. Zazwyczaj objawami braku czasu będą:
– często wypowiadane sformułowania: nie mam czasu; dla mnie doba musiałby mieć dwa razy tyle godzin itp.,
– zostawanie po godzinach lub wcześniejsze przychodzenie do pracy,
– kalendarz przepełniony spotkaniami i zadaniami do wykonania,
– ciągle poganianie siebie i innych.
Można sobie z tym problemem poradzić poprzez:
– blokowanie w kalendarzu czasu na określone czynności, na które teraz nie mamy czasu i trzymanie się tych godzin niezależnie od wszystkiego,
– poproszenie o pomoc,
– delegowanie zadań,
– zmienienie sposobu planowania lub udoskonalenie stosowanego obecnie,
– a jeżeli masz problem z odmawianiem innym, ćwiczenie asertywności.
JEST CZAS I SKUPIENIE, ALE BRAKUJE ENERGII
To sytuacja, w której masz czas i jesteś skupiony, ale nie masz energii i czujesz się wyczerpany. Będzie się to objawiać:
– problemami ze wstawaniem z łóżka,
– zasypianiem przy biurku,
– brakiem siły do zrobienia czegokolwiek,
– ogólnym zmęczeniem,
– wypijaniem hektolitrów kawy i napojów energetycznych.
Z problemem braku energii można poradzić sobie poprzez właściwe wysypanie się i regularny odpoczynek.
JEST CZAS I ENERGIA, ALE BRAKUJE SKUPIENIA
To sytuacja, w której masz czas i energię, ale nie jesteś skupiony. Zazwyczaj czujesz się wtedy rozproszony. Rozproszenie będzie przejawiać się:
– częstym wypowiadaniem sformułowań: mam tyle do zrobienia, a nie wiem gdzie zacząć; najchętniej bym tego nie robił, ale muszę,
– robieniem różnych mało ważnych zadań (np. układanie długopisów, sprzątanie mieszkania, przeglądanie i katalogowanie zdjęcia z dzieciństwa), zamiast w tym czasie robić to, co dla nas najważniejsze (np. uczenie się do egzaminu, przygotowanie się do spotkania o pracę, czy spotkania z klientem),
– uleganie pokusą takim jak oglądanie seriali, buszowanie po Internecie, szwendanie się po Facebooku, czy granie w gry komputerowe.
Z problemem braku skupienia można sobie poradzić:
– poprzez usunięcie z widoku wszystkiego, co mogłoby odciągać naszą uwagę,
– zablokowanie przy użyciu odpowiednich aplikacji dostępu do internetu w telefonie i komputerze na czas wykonania danego zadania,
– zapisanie na kartce z planem dnia tylko jednego, najważniejszego do zrobienia zadania.
OD CZEGO ZACZĄĆ POPRAWĘ?
Poniżej proponowana kolejność poszukiwania źródeł problemu:
- Czas.
- Energia.
- Skupienie.
Zatem sprawdzasz najpierw, czy nie masz przeładowanego grafiku i masz odpowiednią ilość czasu na wykonanie zadań. Jeżeli czas nie jest problemem, to przyglądasz się swojemu poziomowi energii. Jeżeli jesteś wypoczęty i masz wystarczająco dużo czasu, to problem tkwi w skupieniu. W ten sposób bardzo szybko znajdziesz przyczynę braku rezultatów.
Czasami może się zdarzyć, że za brak efektywności będzie odpowiadać więcej niż jeden składnik. W ekstremalnych sytuacjach może wystąpić problem z wszystkimi trzema filarami metody TEA. W takich sytuacjach niezbędne będzie kompleksowe działanie w każdym z tych obszarów.