To ostatni z cyklu trzech artykułów na temat „prostych i smacznych metod zarządzania czasem”. Do salami i sera dokładamy pomidora, czyli technikę pomodoro. Za tydzień artykuł, o tym jak można te trzy techniki połączyć w zabójczo zdrową potrawę zwiększającą efektywność pracy.
NA CZYM TO POLEGA?
Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo, a swoją nazwę wzięła od kuchennego czasomierza, który miał kształt pomidora. W zasadniczej części metoda ta opiera się na pracy w 25-minutowych interwałach przerywanych 5-minutowymi przerwami. Natomiast w szczegółach technika ta przebiega według następującego harmonogramu:
- Wybierz zadanie, które chcesz wykonać – jego wykonanie powinno zmieścić się w 25-minutowym interwale czasu, czyli w jednym pomodoro. Jeżeli będzie wymagać więcej czasu, podziel je na mniejsze części. Natomiast jeżeli będzie wymagać mniej czasu, dołóż do niego dodatkowe zadanie, tak aby wypełnić całe pomodoro.
- Ustaw czasomierz na 25 minut – za czasomierz może Ci posłużyć cokolwiek, co pozwoli zmierzyć upływ czasu i po 25 minutach da znać, że czas upłynął. Wiec wystarczy budzik w telefonie komórkowym. Chyba że chcesz poczuć klimat metody. Wtedy możesz kupić czasomierz w kształcie pomidora.
- Pracuj nad zadaniem tak długo, aż nie upłynie 25 minut – w tym czasie odłącz się od wszystkich „przeszkadzajek” takich jak media społecznościowe, Internet, telefon, czy SMS-y. Dodatkowo mała uwaga. Zgodnie z zasadami powinieneś pracować 25 minut, jednak możesz zdecydować się na modyfikację i wydłużyć czas jednego pomodoro. Poeksperymentuj, pamiętając o jednej zasadzie – pomodoro jest niepodzielne. Rób to jednak z rozwagą, pamiętając, że każdy z nas ma swój maksymalny czas skupienia, po którym potrzebuje przerwy. Im dłużej będziesz pracował, tym dłuższej przerwy będziesz potrzebował. A im dłuższa przerwa, tym większe ryzyko wybicia się z rytmu i przerwania pracy.
- Gdy zadzwoni budzik, zrób sobie 5-minutową przerwę – to ważne. Przerwa jest niezbędna, aby się zregenerować i mieć siłę przed kolejnym pomodoro. W tym czasie, zamiast siedzieć przed komputerem wstań, przejdź się, wyjrzyj przez okno, idź do łazienki, zaparz sobie kawę lub herbatę.
- Po przerwie przystąp do kolejnego pomodoro.
- Co cztery pomodoro zrób sobie dłuższą przerwę – dobre będzie 20 – 30 minut. Potem wracaj do kolejnego pomidora.
GDZIE SPRAWDZA SIĘ TECHNIKA POMODORO?
To bardzo efektywna technika, która wspomaga ćwiczenie koncentracji i ułatwia pracę nad dużymi zadaniami oraz projektami. Poprawia również skuteczność radzenia sobie z dystraktorami i multitaskingiem. Na stronie https://cirillocompany.de/pages/pomodoro-technique znajdziesz długą listę zalet, jakie odnoszą różne profesje ze stosowania techniki pomodoro.