Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Test Gallupa – Czy warto go zrobić?

Test Gallupa / StrengthsFinder / CliftonStrengths pod tymi trzema nazwami występuje jeden z najbardziej znanych testów, który wykonało ponad 20 milinów osób na całym świecie. Zrobiłem go też ja i w tym artykule dzielę się swoimi przemyśleniami na jego temat.

 

CZYM JEST TEST GALLUPA?

Test Gallupa jest niczym innym jak narzędziem, które pomaga odkryć nasze wrodzone talenty. Pokazuje jakie sposoby działania są nam najbliższe, najbardziej naturalne i najłatwiejsze do wykonania. Wskazuje również w jakich obszarach leży nasz największy potencjał.

Samo badanie składa się z ponad 170 pytań i jest oparte na ponad 40-letnich studiach dotyczących sukcesu w różnych kulturach, środowiskach i miejscach pracy. Na podstawie tych badań Instytut Gallupa wyodrębnił 34 talenty, które pogrupował na cztery domeny:

  • Wykonywanie – Dyscyplina, Naprawianie, Odpowiedzialność, Organizator, Ukierunkowanie, Osiąganie, Pryncypialność, Rozwaga, Bezstronność,
  • Wpływanie – Czar, Dowodzenie, Maksymalista, Komunikatywność, Poważanie, Wiara w siebie, Aktywator, Rywalizacja,
  • Budowanie relacji – Elastyczność, Empatia, Indywidualizacja, Współzależność, Integrator, Bliskość, Rozwijanie innych, Optymista, Zgodność,
  • Myślenie strategiczne – Strateg, Uczenie się, Wizjoner, Zbieranie, Odkrywczość, Analityk, Intelekt, Kontekst.

Do tego każdy talent może występować w jednym z dwóch stanów. Może być dojrzały lub niedojrzały. Talent dojrzały to taki talent, który jest talentem uświadomionym, praktykowanym i często wykorzystywanym. To talent, który jest produktywny i wspiera nasze działania. Natomiast talent niedojrzały to talent nieuświadomiony, który często, zamiast nam pomagać, to nam szkodzi. Test Gallupa co prawda nie powie nam, które talenty są dojrzałe, a które nie. Bo mogą być nimi zarówno te w TOP5 jak i te na samym dole listy. A poniżej przykład dla talentu Analityk (u mnie na 11 miejscu):

  • Niedojrzały: Ciągle o coś pytasz jednak rzadko jesteś zadowolony z otrzymanych odpowiedzi,
  • Dojrzały: Wyciągasz wartościowe wnioski nawet z bardzo skomplikowanych danych.

Podsumowując test Gallupa ma nam pomóc w poznaniu swoich talentów, w tym tych najważniejszych, zrozumieniu, w jakich obszarach najlepiej się sprawdzamy oraz które talenty powinniśmy rozwijać, aby działać jak najskuteczniej.

 

MOJE TOP 5 TALENTÓW GALLUPA

Dobrze opowiedziałem Ci o tym czym jest test CliftonStrengths i z ilu talentów się składa, teraz czas powiedzieć coś o moich talentach. Oto moje TOP 5 – w nie do końca właściwej kolejności:

  • Dyscyplina – spodziewałem się, że będzie w TOP 5, ale nie myślałem, że znajdzie się na pierwszym miejscu, a tak się stało. Podobno to jeden z talentów, które najrzadziej występują w TOP 5. Osoby, które go mają, lubią rutynę i struktury, ich świat najlepiej oddaje porządek, jaki wokół siebie wytwarzają. I to by się zgadzało w 100% z moją osobą i postawą, jaką reprezentuję. Mam zaplanowany każdy dzień, tydzień, miesiąc i rok. Planuję dokładnie wakacje i inne wyjazdy. Staram się niczego nie zostawiać przypadkowi. Irytuje mnie chaos i brak organizacji, dobrze czuję się gdy mam wszystko zaplanowane. Co zadziwiające i w pewien sposób stojące w sprzeczności z dyscypliną, nigdy nie odnalazłbym się w mocno zhierarchizowanych strukturach takich jak służby mundurowe. Widać dyscyplina wcale nie idzie w parze z podporządkowaniem i potrzebą funkcjonowania w hierarchii,
  • Odpowiedzialność – to drugi (choć u mnie na piątym miejscu) z najrzadziej występujących talentów w TOP 5. Osoby, które posiadają ten talent, czują się odpowiedzialne za to, co zadeklarowały się zrobić. Mają silne poczucie uczciwości i lojalności. Wypisz wymaluj ja 🙂 A tak bardziej poważnie. Kiedyś przeczytałem u R. Coveya, takie zdanie, które teraz przytoczę z pamięci: Składaj obietnice bardzo ostrożnie, tak abyś mógł ich dotrzymać i nie musiał łamać danego słowa. I myślę, że to oddaje mój stosunek do dawania słowa i brania za nie odpowiedzialności.
  • Uczenie się – to jedna z rzeczy, które bardzo lubię robić. Ale nie w takiej formie, z jaką nauka kojarzy się wielu osobą, czyli ze szkolną ławką i zakuwaniem suchych oraz mało przydatnych faktów. Mnie napędza ciekawość. Chcę wiedzieć, jak wszystko działa, jak jest zorganizowane i dlaczego tak, a nie inaczej. Uwielbiam czytać, oglądać filmy dokumentalne i samemu eksperymentować. Lubię zarówno wiedzę przydatną na co dzień, jak i tę, która jest mało przydatna i stanowi ciekawostkę lub jest z obszaru spoza moich kompetencji, czy umiejętności.
  • Bliskość – czyli chęć otaczania się osobami bliskimi (rodziną i przyjaciółmi). Raczej wąskim niż szerokim gronem osób. Jak nic doskonale wpasowuje się to w mój introwertyzm. Oczywiście lubię pracować z ludźmi, ale najbardziej z tymi osobami, które dobrze znam. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że bardzo długo buduję relacje i nawiązuje kontakty, ale jak już je nawiąże to na lata 🙂
  • Indywidualizacja – to umiejętność dostrzegania indywidualności, wyjątkowości i unikalności innych osób. To także unikanie uogólnień oraz umiejętność dostrzegania słabych i mocnych stron innych ludzi. Ten talent pomaga w budowaniu efektywnych zespołów, ale może też być bardzo pomocny w wychowywaniu dzieci. Dostrzeganiu ich potencjału i wspieraniu ich w rozwoju tych obszarów, w których są najlepsze.

 

TOP 5, CZY 34 TALENTY?

Test można wykonać w dwóch wariantach w wariancie obejmującym tylko 5 najważniejszych talentów, lub w wariancie 34 talentów, czyli obejmującym wszystkie talenty. Czym różnią się oba testy, oprócz liczby talentów, które poznajemy? Ceną – TOP 5 jest ponad połowę tańsze od pełnego zestawu talentów. Przy czym nawet jak zdecydujemy się na zakup tylko TOP 5, to później możemy dokupić kompletny zestaw talentów. Wyjdzie co prawda trochę drożej niż gdy od razu kupimy cały zestaw, ale płatność będzie podzielona na dwie raty, a zakup tylko 5 talentów będzie miała jeszcze jedną korzyść. Kupując pełen pakiet istnieje ryzyko, że wpadniemy, które zamiast skupić  w pułapkę w, którą wpada wiele osób i zamiast skupić się na swoich najsilniejszych stronach od razu spojrzymy na koniec listy. Następnie zamiast wrócić do TOP 5 zaczynają się nad sobą użalać, mają do siebie pretensje i złoszczą się na siebie lub test.

Jeżeli natomiast, tak jak ja nie mógłbyś zasnąć, gdybyś nie wiedział wszystkiego, to zestaw 34 talentów jest pozycją obowiązkową. Oczywiście ja zajrzałem na sam koniec listy, ba nawet się zasmuciłem tym, co tam zobaczyłem i ze złości na tydzień, czy dwa, schowałem wyniki na dno szuflady. Jednak potem skupiłem się już tylko na pięciu najważniejszych talentach.

 

CZY WARTO ZROBIĆ TEST GALLUPA?

Tak, warto i to przynajmniej z trzech powodów, które wymienię poniżej:

  1. Po pierwsze, aby dowiedzieć się, co jest naszymi mocnymi stronami i móc je rozwijać, wzmacniać i świadomie wykorzystywać w życiu. Bo nawet jak czujemy podświadomie, że coś jest naszą mocną stroną, to taka zewnętrzna informacja wzmacnia w nas tę świadomość i pozwala dostrzec wartość takiego talentu i możliwości, jakie daje. Niby oczywistości, a jednak warto je znać. Ja tak miałem z dyscypliną, czułem, że to jest coś, co przychodzi mi łatwością i powoduje, że moje życie jest prostsze i łatwiejsze. Ale jak dostałem taką dodatkową informację zwrotną z zewnątrz, to od razu nabrałem jeszcze większego wiatru w żagle.
  2. Po drugie, talenty to życiowe wskazówki, czy może raczej drogowskazy, które podpowiadają, w jakich zawodach najlepiej się odnajdziemy.
  3. Po trzecie, gdybym wiedział wcześniej o swoich talentach, w pewnych sytuacjach postąpiłbym inaczej. Miałbym mniej pretensji do siebie i byłbym bardziej świadom, dlaczego pewne działania przychodziły i przychodzą mi z łatwością, a inne z wielkim trudem i unikałem ich, jak tylko mogłem.

 

DLACZEGO ZROBIŁEM TEST?

Oprócz trzech powyższych powodów na moją decyzję wpłynęła:

  • Ciekawość – chęć lepszego zrozumienia siebie, swoich możliwości, talentów i umiejętności. Co jest poniekąd związane z moim talentem uczenie się,
  • Chęć potwierdzenia swoich przypuszczeń i wyników z innych mniej popularnych testów,
  • Temat na artykuł 🙂
  • Nagranie podcastu z Dominikiem Juszczykiem na temat testu Gallupa.

 

KIEDY NIE WARTO ROBIĆ TESTU?

Jest kilka sytuacji, w których nie warto sięgać po test CliftonStrengths. Nie warto go wykonywać, gdy mamy zły nastrój, jesteśmy przemęczeni, chorzy, mamy depresję lub inne zaburzenia. Nie warto go robić również wtedy, gdy jesteśmy otoczeni rozpraszaczami, bo będą miały negatywny wpływ na nasze wyniki.

Test Gallupa nie nadaje się również na narzędzie rekrutacyjne. Z prostej przyczyny. Wyniki takiego badania będą odpowiadały oczekiwaniom rekruterów, a nie będą pokazywać faktycznych predyspozycji kandydata. W końcu test Gallupa, jak każdy inny test można oszukać i podać takie odpowiedzi, by nasz profil talentów pasował do tych oczekiwanych na aplikowanym stanowisku.

Kolejny powód, aby odpuścić, to wspomniane wcześniej spoglądanie na ostatnie kilka talentów i pastwienie się nad sobą. Szkoda pieniędzy i czasu. Test Gllupa nie jest po to, aby nas osłabiać, ale po to, aby nas wzmocnić, rozwijać swoje mocne stromy i czerpać z naszych talentów jak najwięcej korzyści.

 

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z EKSPERTEM

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj rozmowy na temat testu Gallupa, jaką wraz z Grzegorzem Sztankiem i Dominikiem Juszczykiem przeprowadziliśmy w PiG Podcast.

Zrobiłeś test Gallupa? Daj znać w komentarzu, jakie masz talenty w TOP 5 i napisz, co dał Ci test i jego wyniki.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rozwój osobisty jako gra rpg

Jestem wielkim fanem gier fabularnych. Grałem w Warhammera, Zew Cthulhu, Dzikie Pola, Cyberpunka 2020, Falouta 1 i 2, Baldur’s Gate, Wiedźmina i masę innych gier