Codziennie Produktywnie - logo

// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

Nie wiesz jak poradzić sobie z nadmiarem dokumentów, ulotek, papierów, teczek, katalogów, wizytówek i innych rzeczy zalegających na twoim biurku i w jego szufladach? Jest na to proste rozwiązanie.

System porządkowania otoczenia, który nazywa się WODA, a jego nazwa pochodzi od pierwszych liter następujących słów:

W – wyrzuć, jeżeli zupełnie niepotrzebne,

O – oddaj, jeżeli nie Twoje,

D – dołącz, jeżeli stanowi część innej sprawy,

A – archiwizuj, jeżeli już załatwione.

 

W – WYRZUĆ, JEŻELI ZUPEŁNIE NIEPOTRZEBNE

Jeżeli czegoś już nie potrzebujesz, to wyrzuć to. Do tej grupy należą wszelkiej maści stare katalogi, próbki produktów, brudnopisy, testowe wydruki, ulotki, nieaktualne oferty itp. Często trzymamy te rzeczy z myślą, że mogą się przydać w przyszłości. Tak jest jednak bardzo rzadko, z mojego doświadczenia wynika, że 99% z tych rzeczy nigdy się nie przydaje. Dlatego wyrzucam wszystko co znajduje się na powyższej liście.

Jeżeli jednak masz wątpliwości i nie chcesz od razu wszystkiego wyrzucać, spakuj to co myślisz, że jeszcze Ci się przyda do kartonu i opisz go datą. Jeżeli w ciągu roku nie zajrzysz do niego ani razu, to znaczy, że możesz spokojnie pozbyć się jego zawartości.

 

O – ODDAJ, JEŻELI NIE TWOJE

Druga kategoria rzeczy, które mogą zalegać na Twoim biurku to te pożyczone od innych. Zazwyczaj pożyczamy coś, co jest nam potrzebne na chwilę, a potem ta rzecz zadamawia się na naszym biurku (w szafie lub w domu) i zostaje na dłużej, niż było trzeba. Często dzieje się tak, gdy mamy nawał pracy i kwestie związane z porządkiem odkładamy na później. Nie warto, bo problem będzie się tylko pogłębiał.

Nie korzystasz, oddaj, jeżeli będziesz potrzebował, to znowu pożyczysz. Ludzie zazwyczaj cenią osoby, które oddają, to co pożyczyły. Poza tym nic Ci się nie stanie, jeżeli zrobisz parę kroków i trochę się poruszasz odnosząc pożyczone teczki, dziurkacz, czy zszywacz 🙂

 

D – DOŁĄCZ, JEŻELI STANOWI CZĘŚĆ INNEJ SPRAWY

To bardzo pojemna kategoria i obejmuje szereg dokumentów, które lądują na naszych biurkach. Zazwyczaj trzeba je gdzieś odłożyć, tylko jest tak, że ciągle „brakuje na to czasu”. Odwlekamy więc chwilę, w której powinniśmy poukładać dokumenty, a ich sterta cały czas rośnie, aż staje się ogromna. Wtedy jej uporządkowanie zajmuje nam cały dzień, który można było przeznaczyć na coś bardziej produktywnego.

Dlatego na bieżąco odkładaj, wszystko co stanowi element innej sprawy, a nie tylko zaoszczędzisz dużo miejsca, ale również czasu i nerwów.

 

A – ARCHIWIZUJ, JEŻELI JUŻ ZAŁATWIONE

Tu sytuacja jest podobna do tej z kategorii „D”. Załatwiamy jakąś sprawę i odkładamy ją na bok, bierzemy następną, załatwiamy i odkładamy na bok. Sytuacja się powtarza kilkukrotnie i bałagan gotowy.

Jeżeli coś zostało załatwione, to archiwizuj sprawę odkładając ją na odpowiednie dla niej miejsce.

 

GDZIE JESZCZE MOGĘ ZASTOSOWAĆ SYSTEM W.O.D.A.?

W tym przypadku pole do popisu jest szerokie. Jeżeli skupimy się tylko na pracy, to w ten sposób można uwolnić całkiem spore zasoby przestrzeni w szafach i różnego rodzaju skrytkach.

Możemy przenieść też system na grunt domowy, gdzie można wykorzystać ją do porządkowania dokumentów, rzeczy, magazynów i czasopism, odgracając mieszkanie i zyskując więcej przestrzeni. Mam tylko nadzieję, że nie po to, aby znowu zapełnić ją niepotrzebnymi Ci rzeczami.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rozwój osobisty jako gra rpg

Jestem wielkim fanem gier fabularnych. Grałem w Warhammera, Zew Cthulhu, Dzikie Pola, Cyberpunka 2020, Falouta 1 i 2, Baldur’s Gate, Wiedźmina i masę innych gier