// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Zdecyduj się! – czyli o podejmowaniu decyzji

Zdolność do podejmowania szybkich decyzji w obliczu braku pełnej wiedzy, to różnica między byciem proaktywnym a byciem reaktywnym. Często boimy się (to dotyczy również mnie) podejmować decyzje, ponieważ mamy wrażenie, a nieraz pewność, że brakuje nam wszystkich informacji. Niestety, w wielu sytuacjach, zanim pojawi się wystarczająca ilość informacji, przemija również sens podejmowania decyzji.

Problem ten wynika często z błędnych przekonań, które dawno temu się u nas zadomowiły i teraz przeszkadzają nam w podejmowaniu sprawnych decyzji.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Pierwszym błędnym przekonaniem jest poczucie, że im mamy więcej informacji tym lepiej. A nie zawsze tak jest. Gdy napchamy do swojej głowy masę informacji, to go zakorkujemy. Procesy myślowe zwolnią, a my sami zagłębimy się w nieistotnych szczegółach, roztrząsając i roztrząsając, a potem znowu poszukując kolejnych informacji.

Zderzyłem się z tym problemem, przy wydawałoby się trywialnej decyzji – jaki miernik zużycia prądu kupić. To nieduże urządzenie za około 50 zł, które służy do sprawdzania zużycia prądu przez urządzenia elektryczne. Zanim się spostrzegłem, zaginąłem w gąszczu szczegółowych informacji na temat najróżniejszych modeli, funkcji, instrukcji i opinii. A im więcej ich przeglądałem, tym bardziej byłem sparaliżowany. I coraz bardziej bałem się dokonać wyboru. W końcu kupiłem ten miernik, a najlepsze, że był to pierwszy miernik, na który natrafiłem. W sumie mogłem zaoszczędzić dwie godziny czasu.

Nie jest to odosobniony przypadek. Malcolme Gladwell w książce Błysk, Potęga przeczucia podaje przykład zmiany, jaka nastąpiła w rozpoznaniu stanów przedzawałowych, czy samych zawałów serca. Wskazuje, że dawniej stosowana przez lekarzy metoda wymagała od nich zapoznania się z masą informacji na temat pacjenta, jego historią medyczną, przyjmowanymi lekami i wiązała się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych badań. Natomiast obecnie stosowana metoda wymaga sprawdzenia tylko czterech rzeczy, przed postawieniem diagnozy. I co ciekawe nowa metoda okazała się średnio o 70% skuteczniejsza w stawianiu diagnoz, niż poprzednia.

Nie przeczę, że są sytuacje, w których duża ilość informacji jest niezbędna, a wręcz krytyczna. Jednak bardzo często ich zbyt duża ilość może zamaskować to, co najważniejsze, utrudniając jednocześnie podjęcie właściwej i szybkiej decyzji.

 

ALBO RACJA, ALBO NIC

Drugim błędnym przekonaniem, które uniemożliwia nam podejmowanie decyzji, jest wiara w to, że musimy mieć za pierwszym razem rację. Wtłoczono nam do głowy, gdzieś na etapie edukacji szkolnej, że nie możemy podejmować decyzji, jeżeli nie jesteśmy pewni, co do jej prawidłowości. Dodatkowo zaszczepiono w nas przekonanie, że nie możemy poprawić błędnej decyzji. Kolejne lata edukacji, testy i egzaminy tylko utwierdziły w nas przekonanie, że błędnych decyzji nie można poprawiać. Pamiętam kolegów i koleżanki, których tak paraliżował strach przed podaniem nieprawidłowej odpowiedzi, że woleli oddać pustą kartkę, niż spróbować coś napisać, czy zaznaczyć na teście.

Lęk przed popełnieniem błędu niepotrzebnie uniemożliwia nam podejmowanie decyzji i działań. Często wtedy, gdy jest to najbardziej potrzebne i nie mam tu na myśli niefrasobliwego podejmowania decyzji, bez zastanowienia, czy refleksji.

Pamiętaj, jeżeli tylko zauważysz, że się pomyliłeś, po prostu cofnij się o krok lub dwa i skoryguj swoją decyzję.

 

RYZYKO

Innym przekonaniem, które blokuje nas przed podejmowaniem decyzji, jest przekonanie, że ryzyko jest znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Często wydaje nam się, że decyzja, którą podejmujemy, będzie miała przeogromny wpływ na nasze życie i jak podejmiemy ją w niewłaściwy sposób, to narazimy się na ryzyko poniesienia dużej straty. Jednak z większością decyzji, które podejmujemy nie wiąże się duże ryzyko jeżeli się pomylimy, natomiast dają nam one zazwyczaj wiele korzyści.

Jakie ryzyko wiąże się z pójściem na kurs językowy, czy na kurs programowania. W najgorszym przypadku dojdziesz do wniosku, że to nie dla Ciebie. W najlepszym nabędziesz nowe umiejętności i otworzą się przed Tobą nowe możliwości.

 

POCZUCIE WINY

Jednym z powodów, dla których ludzie wahają się podczas podejmowania decyzji, jest obawa, że się pomylą i będą musieli z tym żyć. Będą musieli się wstydzić tego co zrobili, czy to przed sobą, czy to przed sobą, czy też przed innymi. Może nawet bardziej przed samym sobą.

Nigdy, nie obwiniam się, że podjąłem błędne decyzje, dopóki podejmowałem je, korzystając z moich umiejętności i wiedzy w należyty sposób. Gdybym napisał naprawdę zły artykuł na bloga (wiem, że to się nigdy nie wydarzy 🙂 nigdy nie obwiniałbym się o to. Oczywiści pod warunkiem, że dałem z siebie wszystko w tamtym czasie i robiłem to co mogłem, by zrobić to, jak najlepiej.

Podobnie Ty pomyśl, ile razy podejmowałeś decyzje, które naprawdę mogły wywołać w Tobie poczucie winy?

 

PLAN

W końcu czymś, co powstrzymuje nas, przed podjęciem działania jest plan, ale nie jakiś zwykły ordynarny plan, ale plan idealny. Ile wspaniałych decyzji i działań, marzeń i celów utknęło w fazie tworzenia idealnego planu i ostatecznie skończyło na dnie szuflady lub zapomniane w jakimś folderze.

Próbowałem zrobić masę idealnych planów i każdy z nich rozsypywał się w zderzeniu z rzeczywistością jak domek z kart. Nauczyło mnie to jednego, że nie ma idealnych planów, są za to plany, które można modyfikować w trakcie działania.

Zresztą, tak jak pisałem wcześniej, ile podejmujesz decyzji, o strategicznym znaczeniu dla swojego życia? Ja mogę zliczyć je na palcach obu rąk, a Ty? I tylko one wymagają przygotowania prawie idealnych planów, cała reszta może mieć plany nagryzmolone na serwetce.

 

Podejmowanie decyzji, a co ważne szybkie podejmowanie decyzji to cenna umiejętność. Jeżeli chcesz ją nabyć i podejmować lepsze decyzje, pozostaje tylko jedno do zrobienia – podejmowanie decyzji.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

Zastanawiasz się jak zacząć spełniać marzenia?

Oto ponad 150 stronicowy poradnik, który pomoże Ci wystartować i wytrwać w realizacji marzeń.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

55 pomysłów na ostatnie dni roku

Do końca roku nie pozostało już dużo czasu. No dobra dwa miesiące z małym haczykiem, to jednak nadal trochę czasu. Więc nadal można zrobić coś

Porozmawiajmy o zmianie

Do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć. Również do zmian. Przejść drogę od ignorancji, przez świadomość problemu, do działania i zbudowania trwałej zmiany. Brzmi prosto. Pewnie, że