// Bezpłatny e-book + zapis do newslettera

JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?

Wewnątrz znajdziesz…

15 piekielnie skutecznych rad, które pomogą Ci spełniać marzenia, osiągać cele, budować nawyki i zwiększać produktywność.

 

 

Wszystkie rady zostały ułożone w logiczny ciąg działań wspomagających Cię w drodze do osiągania celów.

 

 

Dołącz do prawie 1.000 osób, które regularnie czytają newslettera.

Życie i słoik – historia prawdziwa

Stephen R. Covey w jednej ze swoich książek przytacza historię pewnego seminarium, na którym wykładowca rozprawiający o zarządzaniu czasem, w pewnym momencie postawił na biurku duży słój i kilka sporych kamieni. Po chwili włożył kamienie do słoika. Zmieściło się ich kilka.

  • Czy słoik jest pełen? – zapytał siedzących na sali studentów.

Studenci spojrzeli na słój z kamieniami i pokiwali twierdząco głowami.

Wtedy wykładowca wyjął spod blatu garść żwiru i wsypał go do słoika. Następnie potrząsał nim do momentu, aż wypełniły wolne przestrzenie pomiędzy dużymi kamieniami. Odstawił go i ponownie zapytał:

  • Czy słój jest pełen?

Tym razem studenci nie byli już tak pewni swojej odpowiedzi i w końcu stwierdzili, że pewnie nie. Wykładowca przyznał im rację, jednocześnie wyciągając piasek z szuflady biurka. Następnie wsypał go do słoika, aż ten wypełnił wszystkie wolne przestrzenie.

  • Czy słój jest pełen? – zapytał.
  • Nie! – odkrzyknęli wszyscy.
  • Macie rację. – odpowiedział wykładowca i wyjął butelkę z wodą.

Jej zawartość szybko znalazła się w słoiku, wypełniając go po brzegi. Gdy tak się stało, prowadzący zadał najważniejsze pytanie:

  • Jaki jest z tego morał?
  • Jeżeli się bardzo postaramy, to zawsze znajdziemy jakieś luki, by zmieścić coś więcej. – odpowiedział ktoś z sali.
  • Nie – odpowiedział wykładowca – morał jest taki, że jeżeli nie włożysz najpierw dużych kamieni, to potem już ci się to nie uda.

To w świecie zarządzania czasem i rozwoju osobistego historia z długą brodą, która przewija się na seminariach, w książkach, pismach, czy na blogach od wielu lat. Dzieje się tak dlatego, że kryje się za nią ponadczasowa moc i prostota przekazu. Moc metafory pokazującej, jak bardzo nasze życia przypomina słoik z tej historii i jak powinno się zarządzać czas.

 

CZY ROBISZ TO CO MA ZNACZENIE?

Wielu z nas na ostatnie pytanie wykładowcy: „Jaki jest z tego morał?” odpowiedziało podobnie do tego młodego człowieka z sali. Im więcej, tym lepiej, zawsze da się coś wcisnąć. Ale czy to ma znaczenie, jeżeli wykonujemy zadania bez znaczenia, gdy zapominamy, czy może bardziej precyzyjnie pomijamy zadania ważne – duże kamienie z naszej historii.

 

JAK PLANOWAĆ ZGODNIE Z ZASADĄ SŁOIKA?

  1. Najpierw zaplanuj najważniejsze zadania do wykonania to te, które pchają do przodu nasze cele.
  2. Następnie w kalendarzu powinny znaleźć się zadania, które powinny zostać wykonane, ale nie muszą być robione w pierwszej kolejności.
  3. W kolejnym kroku przychodzi czas na zaplanowanie zadań, które można wykonać, ale nie trzeba robić tego teraz.
  4. Na końcu możesz dorzucić garść drobnych zadań, które nie muszą być wykonane, ale z jakichś powodów chcesz je zrobić.

Jeżeli nie masz pewności, którym z zadań lub celów powinieneś nadać najwyższy priorytet, a którym niższy, zerknij do tych artykułów:

A jak wygląda twój słoik? Włożyłeś już do niego duże kamienie?

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email

Zastanawiasz się jak zacząć spełniać marzenia?

Oto ponad 150 stronicowy poradnik, który pomoże Ci wystartować i wytrwać w realizacji marzeń.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Porozmawiajmy o zmianie

Do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć. Również do zmian. Przejść drogę od ignorancji, przez świadomość problemu, do działania i zbudowania trwałej zmiany. Brzmi prosto. Pewnie, że

Odpoczynek

Odpoczynek to nie tylko nieodzowny element produktywności, ale również sam odpoczynek jest czynnością super produktywną. Jeżeli myślisz inaczej, to mam zamiar zmienić Twoje zdanie. Przekonać